EURO 2024: Η Ισπανία πήρε τον πρόωρο τελικό και θα βρει στους “4” την Γαλλία που τελείωσε την πορεία του Ρονάλντο χωρίς να βάλει γκολ και πάλι

Ξεκίνησε χθες το διήμερο των προημιτελικών του Γιούρο με δύο σπουδαία Ευρωπαϊκά ντέρμπι και του Ισπανούς με τους Γάλλους να πανηγυρίζουν στο τέλος της ημέρας την πρόκριση στους “4”.

Το απογευματινό ματς, ήταν για τους λάτρεις της φετινής διοργάνωσης ο τελικός και σίγουρα θα άρεσε να το βλέπαμε στις 14 Ιουλίου. Οι δύο καλύτερες ομάδες συγκρούστηκαν και ίσως αποδόθηκε και μερική δικαιοσύνη αφού οι Ισπανοί σάρωσαν τα πάντα σε όλους τους αγώνες ως τώρα, ενώ οι Γερμανοί είχαν κάποια τρωτά σημεία που τους άφησαν τελικά εκτός.

Στην παράταση με ήρωα τον Μικέλ Μερίνο και με MVP τον Ντάνι Όλμο η Φούρια Ρόχα επικράτησε με 2-1 της Γερμανίας. Παρόλο που στο πρώτο ημίχρονο δεν μπήκαν γκολ και είχε αρκετό ξύλο, η ποιότητα που ξεχείλιζε στον αγωνιστικό ήταν εμφανέστατη. Ίσως η καλύτερη στιγμή ήταν η αλλαγή του παίκτη που έμενε να ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής αφού μόλις στις πρώτες φάσεις ο Πέδρι δέχθηκε σκληρό μαρκάρισμα και βγήκε αναγκαστικά με τον Ντάνι Όλμο να παίρνει την θέση του. Το δεύτερο ημίχρονο είχε και περισσότερη ποιότητα αλλά είχε και γκολ και σε αυτό βοήθησε το γρήγορο τέρμα των Ισπανών. Σκόρερ ο μεσοεπιθετικός της Λειψίας μετά από πάσα του Γιαμάλ και ωραίο σουτ εκτός περιοχής στο 52′.

Οι Γερμανοί στο τελευταίο μισάωρο πίεσαν πάρα πολύ και σφυροκόπησαν με ευκαιρίες, με μεγαλύτερη το δοκάρι του Φίλγκρουγκ και τελικά κατάφεραν στο 90′ να ισοφαρίσουν με έναν ακόμα παίκτη που ήρθε από τον πάγκο, στο ημίχρονο, τον Βίρτζ με ωραίο διαγώνιο τελείωμα μέσα από την περιοχή. Στην παράταση ο Όλμο ξαναχτύπησε με ασσίστ αυτή την φορά, την σέντρα στον Μερίνο, ο οποίος με φοβερό άλμα στο 119′ έδωσε άπιαστη πορεία στην μπάλα για το 2-1 το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.

Αντίπαλος των Ισπανών στον πρώτο ημιτελικό η Γαλλία η οποία έχει καταφέρει κάτι πρωτόγνωρο και ιστορικό. Χωρίς να βάλει γκολ σε άλλο ένα ματς αναδείχθηκε ισόπαλη με την Πορτογαλία (0-0), σε ένα άσφαιρο και από φάσεις ματς που έφτασε μέχρι τα πέναλτι. Το μόνο που έμεινε από ευκαιρίες στην κάθε πλευρά ήταν η δύο κλασικές στιγμές με τον Βιτίνια για τους Πορτογάλους, που απέκρουσε με το σώμα ο Μενιάν και το αφύλακτο διαγώνιο πλασέ μέσα από την περιοχή του Καμαβίνγκα που έφυγε ξυστά από το κάθετο δοκάρι.

Στα πέναλτι ο Ντιόγκο Κόστα δεν είχε ξανά ρέντα, όπως με την Σλοβενία που τα έπιασε όλα, και δέχθηκε 5 γκολ με τον Φέλιξ να αστοχεί και να γίνεται μοιραίος για την Πορτογαλία που αποκλείστηκε με 5-3 και κάπως έτσι γράφτηκε άλλη μία ιστορία για τον 39χρονο Κριστιάνο Ρονάλντο και το 41χρονο Πέπε σε μία από τις τελευταίες παραστάσεις τους.

Το ιστορικό της υπόθεσης για τους “τρικολόρ” είναι ότι πάνε στα ημιτελικά, χωρίς να σκοράρουν σε ανοιχτό παιχνίδι. Έχουν βρει τέρματα από δύο αυτογκόλ με Αυστρία (1-0) και Βέλγιο (1-0 στους “16”) και ένα πέναλτι με την Πολωνία στον όμιλο (1-1). Βέβαια αν θυμηθούνε κάποια στιγμή οι Γάλλοι να παίξουν κιόλας δύσκολα θα τους σταματήσει ο οποιοσδήποτε, γι’ αυτό το Ισπανία – Γαλλία που έρχεται θα είναι σπουδαίο.

Σήμερα θα βγει και το δεύτερο ζευγάρι των ημιτελικών με την Αγγλία και την Ελβετία να διεκδικούν το ένα εισιτήριο και την Ολλανδία με την Τουρκία το τελευταίο.