Κόπα Αμέρικα: Τα χρειάστηκε η Αργεντινή και ο Μέσι αλλά είναι στους “4”

Οριακή πρόκριση μέσω της διαδικασίας των πέναλτι, με ήρωα τον γνώστη Εμιλιάνο Μαρτίνεζ και τον Λιονέλ Μέσι να αστοχεί στο πρώτο της διαδικασίας, για την Αλμπισελέστε που με αυτό τον τον τρόπο κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του Εκουαδόρ στον πρώτο προημιτελικό.

Η Αργεντινή έπαιξε για ένα ακόμη ματς συντηρητικά, βασισμένη στην πολύ καλή της αμυντική λειτουργία με την οποία δεν είχε δεχθεί γκολ στα τρία ματς του ομίλου. Έτσι σε ένα ματς με πολύ λίγες ευκαιρίες κατάφερε στο πρώτο ημίχρονο (35′) να βρει το προβάδισμα, από κόρνερ του Μέσι και κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι του Μακ Άλιστερ, με τον κεντρικό αμυντικό Λισάντρο Μαρτίνεζ να πετάγεται με δεύτερη κεφαλιά στο πίσω δοκάρι και να γράφει το 1-0.

Ωστόσο η ομάδα του Σκαλόνι δεν κλείδωσε την πρόκριση και έδωσε μέτρα στο Εκουαδόρ, τα οποία και εκμεταλλεύτηκε, όντας μια ομάδα που έχει επιθετικά όπλα. Στο 62′ ο αρχηγός του Ισημερινού, Ένερ Βαλένσια, αστόχησε σε πέναλτι που κερδήθηκε από χέρι μετά από στατική φάση, στέλνοντας την μπάλα στο κάθετο δοκάρι, ενώ η πίεση έφερε καρπούς την ύστατη στιγμή αφού στο 90+1′ ισοφάρισε με την κεφαλιά του Ροντρίγκεζ μετά από σέντρα από δεξιά και μάλιστα στα τελευταία από τα 5 λεπτά που είχαν δοθεί ο Γιεπόα έχασαν μοναδική ευκαιρία να κάνει μια επική ανατροπή και να δώσει την πρόκριση στο Εκουαδόρ, μη πιάνοντας καλά την κεφαλιά μέσα από την μικρή περιοχή.

Μετά τα 90′ το ματς οδηγήθηκε απευθείας στα πέναλτι (όπως ισχύει στο Κόπα Αμέρικα πλην του Τελικού) κι εκεί η Αλμπισελέστε είχε έναν μεγάλο ήρωα τον Μαρτίνεζ που απέκρουσε τα δύο πρώτο πέναλτι και έναν παραλίγο μοιραίο, τον αρχηγό της Λιονέλ Μέσι ο οποίος αστόχησε στέλνοντας την μπάλα με την εκτέλεση “αλά Πανένκα” στο οριζόντιο δοκάρι, ωστόσο στην πορεία οι συμπαίκτες του ήταν εύστοχοι και η διαδικασία τελείωσε με σκορ 4-2.

Αύριο τα ξημερώματα θα βγει ο αντίπαλος της Αργεντινής στον ημιτελικό από το ζευγάρι Βενεζουέλα – Καναδάς.

Τα αποτελέσματα και το υπόλοιπο πρόγραμμα των Προημιτελικών του Κόπα Αμέρικα 2024: