Κύπελλο Ελλάδας: Μεγάλη πρόκριση για Ατρόμητο Παλαμά, ετοιμάζεται για ιστορικό θεσσαλικό ματς με Νίκη Βόλου στον 2ο γύρο (Όλο το ρεπορτάζ της Α’ Φάσης)

Μια μεγάλη πρόκριση έκανε ο Ατρόμητος Παλαμά στον 1ο γύρο του Κυπέλλου Ελλάδας, κερδίζοντας στο γήπεδό του την Ακαδημία Ποδοσφαίρου Πλαταμώνα και ετοιμάζεται να φιλοξενήσει ένα ιστορικό παιχνίδι στην δεύτερη φάση.

Η ομάδα του Μάγγου έδειξε αρκετά επηρεασμένη και από την περίοδο προετοιμασίας, γι’ αυτό και δυσκολεύτηκε αρκετά και λίγο έλειψε να βρεθεί και πίσω στο σκορ, ωστόσο στο τέλος και παρά το ότι είχε ισοφαριστεί σε 1-1, έδειξε μέταλλο και κατάφερε να πάρει την νίκη με 3-1, χάρη σε δύο γκολ στο φινάλε.

Η θεσσαλικοί ομάδα προηγήθηκε με το πλασέ του Κόκκινου, μετά από ασσίστ του Αναγνωστόπουλου. Το ημίχρονο έκλεισε στο 1-1, με γκολ από τον Ταντή στο 42′, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε το λάθος στην άμυνα των γηπεδούχων.

Μάλιστα ο Πλαταμώνας λίγο έλειψε να μπει μπροστά στο σκορ και να κάνει το 1-2, με την μεγάλη χαμένη ευκαιρία στην κεφαλιά του Κατσαμάγκα, που απέκρουσε σωτήρια ο Γκαντής.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ατρόμητος πήρε πάλι τα ηνία του αγώνα και “χτύπησε” δις για να αρπάξει την πρόκριση με το δεύτερο προσωπικό τέρμα του Κόκκινου, με τελείωμα σε κενή εστία, στο 83′ μετά από πάσα του Μορφάκη, και στις καθυστερήσεις ο Μαντέλας έγραψε το τελικό 3-1.

Το ρεπορτάζ του αγώνα:

Ατρόμητος Παλαμά – Ακαδημία Ποδ. Πλαταμώνα 3-1 (31′-83′ Κόκκινος, 90+3′ Μαντέλας / 42′ Ταντής)

Γήπεδο: Νέο Παλαμά, Καρδίτσας
Διαιτητής: Κοντογεώργος(Λάρισας)
Βοηθοί: Στεργιακούλης(Λάρισας)-Νάκας(Λάρισας)

Συνθέσεις:
Ατρόμητος Παλαμά (Μάγγος): Γκαντής, Πολύζος, Ισούφης, Ευθυμιάδης (78′ Ευθυμιάδης), Γαργάλας, Καράβας, Μπιτέλης, Κόκκινος (84′ Πυργιώτης), Μορφάκης, Μαλάκος (58′ Λόζος), Αναγνώπουλος (78′ Μαντέλας).
Ακαδημία Πλαταμώνα (Κωνσταντινίδης): Κουτσικανίδης, Θεοδοσιάδης, Βούλγαρης, Σκαμάγκας, Μήτρας, Αγγελάιος, Ζωβλήκας, Τσιώμης, Ταντής, Καπετάνος, Κατσαμάγκας.

Δράση χθες είχαμε και άλλους 8 αγώνες, με συνολικά 9 από τους 10 να γίνονται και να εκκρεμεί το Απόλλων Κρύας Βρύσης – Εορδαϊκός το όποιο θα γίνει την Τετάρτη 4/9.

(1-1)
ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ, ΔΟΞΑ ΒΩΛΑΚΑ, ΟΡΕΣΤΗΣ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ, ΑΟ ΣΑΡΤΗΣ, ΚΙΛΚΙΣΙΑΚΟΣ, ΝΑΟΥΣΑ, ΕΡΜΗΣ ΑΜΥΝΤΑΙΟΥ, ΑΣΤΡΑΠΗ ΜΕΣΟΠΟΤ., ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ ΓΡΑΙΚΟΧΩΡΙΟΥ, ΘΥΕΛΛΑ ΚΑΤΣΙΚΑΣ, ΑΕ ΛΕΥΚΙΜΜΗΣ, ΑΟ ΤΡΙΚΑΛΑ, ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β., ΣΜΟΛΙΚΑΣ ΦΑΛΑΝΗΣ, ΠΑΛΛΗΞΟΥΡΙΑΚΟΣ, ΘΥΕΛΛΑ ΠΑΤΡΩΝ, ΚΟΡΙΝΘΟΣ, ΑΕ ΕΡΜΙΟΝΙΔΑΣ, ΑΣΤ. ΣΤΑΥΡΟΥ, ΑΠΟΛΛΩΝ ΕΥΠΑΛΙΟΥ, ΜΑΝΔΡΑΪΚΟΣ, ΑΟ ΕΠΙΣΚΟΠΗΣ, ΑΕ ΚΥΔΩΝΙΑΣ, ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ, ΘΥΕΛΛΑ ΚΑΜΑΡΙΟΥ, ΑΙΓΕΑΣ ΠΛΩΜΑΡΙΟΥ, ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΡΑΧΩΝ ΙΚΑΡΙΑΣ, ΘΥΕΛΛΑ ΧΑΛΚΕΙΟΥ ΧΙΟΥ: Πρόκριση Α.Α.

Έτσι λοιπόν δεν είχαμε απώλεια για τους Θεσσαλούς με τις 7 ομάδες συνολικά που θα δούμε στο Κύπελλο φέτος. Βέβαια στον 2ο γύρο θα αναγκαστούμε να χαιρετήσουμε μία, αφού έρχεται ιστορικό θεσσαλικό ματς για τον Ατρόμητο Παλαμά κόντρα στην Νίκη Βόλου, με μόνο μία θέση για τον τρίτο γύρο.

Στην δεύτερη φάση ρίχνονται επίσης η ΑΕΛ, από την Σούπερ Λιγκ 2 και οι υπόλοιποι 3 Κυπελλούχοι των θεσσαλικών Ενώσεων, ο ΑΟ Τρίκαλα, ο Σμόλικας Φαλάνης από την Λάρισα και ο Ολυμπιακός Βόλου.

Για όλες τις θεσσαλικές ομάδες, με βάσει τα αποτελέσματα του πρώτου γύρου, ξεκαθάρισε πιο πολύ το τοπίο για το ποιοι είναι υποψήφιοι να συναντήσουν στον 3ο, αν τα καταφέρουν στην 2η φάση, την ερχόμενη Κυριακή (08/09).

Αναλυτικά η επόμενη αγωνιστική (2ος Γύρος – Κυριακή 08/09) και οι διασταυρώσεις του 3ου γύρου: