National League 1: Ξεκίνημα με μεγάλο “διπλό” για Σοφάδες – “Με το… αριστερό” η Νίκη (Αποτελέσματα)

Έκπληξη με το καλημέρα για τα δεδομένα της κατηγορίας, αλλά μεγάλο αποτέλεσμα για τον φιλόδοξο και φέτος ΓΣ Σοφάδων που κατάφερε να κάνει θετικό ξεκίνημα στην σεζόν κερδίζοντας τον Εθνικό Λιβαδειάς εκτός έδρας, ενώ από την άλλη η Νίκη ηττήθηκε από τον Πανσερραϊκό.

Αμφότεροι οι Θεσσαλοί έπαιξαν εκτός έδρας στην πρεμιέρα της παλιάς Β’ Εθνικής και σε διαφορετικούς ομίλους, όπως έχουν καταρτιστεί.

Στον 2ο οι “Καρδιτσιώτες” πανηγύρισαν σπουδαίο διπλό στην έδρα του Εθνικού με 60-69, σε ένα παιχνίδι που κοίταξαν στα μάτια το φαβορί καθόλη την διάρκεια και διατήρησαν το προβάδισμα που έχτισαν ως το τέλος.

Πρώτος σκόρερ για τους παίκτες του Κακλαμάνου ήταν ο Χατζής με 17 πόντους, ενώ ακολούθησε και ο Καπετάκης με 14, με τον Εθνικό να έχει τον Κυρίτση πρώτο του αγώνα με 27.

Επόμενη “στροφή” απέναντι στον ΕΑ Προμηθέας, που τα κατάφερε κι αυτός στην πρεμιέρα απέναντι στην ΝΕΟΛ.

Στον 3ο όμιλο η Νίκη Βόλου έφυγε με άδεια χέρια από την έδρα του Πανσερραϊκού, από τον οποίο ηττήθηκε με 80-69. Το καλό ξεκίνημα στο πρώτο δεκάλεπτο (21-22) δεν ήταν αρκετό για τους “Νικιώτες” και παρά το ότι στο δεύτερο ημίχρονο μάζεψαν την διαφορά πληγώθηκαν από την δεύτερη περίοδο όπου πήγαν με σκορ 46-29 πίσω.

Πρώτος σκόρερ ήταν από τους φιλοξενούμενους, ο Σπυρόπουλος με 22 πόντους, ο οποίος δεν κατάφερε να αλλάξει όμως την τύχη της θεσσαλικής ομάδας.

Τα φύλλα αγώνα:

Εθνικός Λιβαδειάς – ΓΣ Σοφάδων 60-69 (19-20, 33-38, 44-55, 60-69)

Γήπεδο: Διστόμου
Διαιτητές: Στρέμπας-Αργυρούδης-Αλεξόπουλος Χρ.

Συνθέσεις:
Εθνικός Λιβαδειάς (Λιόγας): Καραλευθέρης 6, Αθανασούλας 6(1), Κυρίτσης 27(2), Ζαρμακούπης 8, Δομπρογιάννης 6, Βεργίνης 2, Κόλλιας 2, Καλογεργιάς 2, Σιδέρης 1, Κουτσούμπας.
Σοφάδες (Κακλαμάνος): Χατζής Δ. 17(1), Καπετάκης 14(1), Μπουντούρης 10(1), Χατζής Κ. 10(2), Επαμεινώνδας, Πασαγιάννης 2, Παπανικολάου 2, Νικολής 6(1), Δήμος, Καμπερίδης 8, Γρύλλης.

Πανσερραϊκός – Νίκη Βόλου 80-69 (21-22, 46-29, 64-50, 80-69)

Γήπεδο: Κοιλάδας
Διαιτητές: Σαρακενίδης-Αναστασιάδης Π.-Νικολαϊδης

Συνθέσεις:
Πανσερραϊκός (Κακιούζης): Βουκίσεβιτς 19(2), Μάντζιος 5, Κάτος 15(4), Τσακαλέρης 8, Γεωργιάδης 4(1), Χρυσανθάκης 4, Μουτίδης 4, Λαμπρόπουλος 4, Γκατζιούρας 17(3) Πεχλιβανίδης.
Νίκη Βόλου (Τσαβές): Σπυρόπουλος 22, Μαυρογιάννης 5, Βλαχογιάννης 19, Κουτίνας 7(1), Κατηρτζίδης, Πολίτης 12(3), Κωστούλας 3(1), Μόρας 1, Νυδριώτης, Φιλίππου.