Σοφάδες – Προμηθέας 85-52: “Οδοστρωτήρας” και στην 2η αγωνιστική οι Καρδιτσιώτες

Το δύο στα δύο, με εντυπωσιακή εμφάνιση, στην επιστροφή στην φυσική του έδρα, πανηγύρισε ο ΓΣ Σοφάδων, επικρατώντας του ΕΑ Προμηθέα με 85-52, στο χθεσινό ματς που έριξε την αυλαία της 2η αγωνιστικής της National League 1 (2ος Όμιλος).

H ομάδα του Κακλαμάνου, μετά το σπουδαίο διπλό στο Δίστομο επί του Εθνικού Λιβαδειάς, πήρε το ροζ φύλλο αγώνα και την 2η “στροφή” συνδυάζοντας τέλεια, την γιορτή για την επιστροφή στο γήπεδό της μετά από ένα χρόνο και τις καταστροφές από την κακοκαιρία Daniel.

Πατώντας γκάζι από τα πρώτα λεπτά, δεν άφησαν κανένα περιθώριο αφού προηγήθηκαν νωρίς νωρίς με 32-12, στο πρώτο δεκάλεπτο και στο ημίχρονο με 52-26, όντας απίθανοι σε επίθεση αλλά και άμυνα.

Πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Μπουντούρης με 28 πόντους, ενώ ακολούθησαν ο Καπετάκης με 21, και ο Ίλιτς από την πλευρά των ηττημένων με 21 επίσης, που ήταν ο μόνος που ξεχώρισε.

Την 3η αγωνιστική οι “Καρδιτσιώτες” θα συνεχίσουν με μία ακόμα δύσκολη έξοδο, στην Πάτρα, απέναντι στον Αίολο Αγυιάς.