Α1′ ΕΣΚΑΘ – 2η αγ.: Έφτασε πολύ κοντά αλλά δεν τα κατάφερε ο Φούντας – Ήττα στην Αγριά για Δαναούς (Αποτελέσματα)

Μηδέν στα δύο για τους Τρικαλινούς στα χθεσινά ματς που έγιναν για την 2η αγωνιστική της Α1′ ΕΣΚΑΘ, ενώ η ΑΕΤ ταξιδεύει σήμερα στην Λάρισα.

Στο ματς που προηγήθηκε χρονικά τα Τρίκαλα 14 (Φούντας) έπαιξαν στα ίσια απέναντι στο μεγάλο φαβορί της κατηγορίας, Αμπελώνα και λίγο έλειψε να κάνουν την ζημιά στο τέλος, αλλά η “Λαρισαίοι” είχαν το καθαρό μυαλό να διατηρήσουν το προβάδισμά τους και τελικά να πάρουν την νίκη με σκορ 66-72, στην Μπάρα.

Η ομάδα του Αλεξίου ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ αλλά πληγώθηκε από την διαφορά που έχτισε ο Αμπελώνας στο δεύτερο δεκάλεπτο (33-44). Ωστόσο στην 3η περίοδο αυτό μαζεύτηκε (52-58) και στις τελευταίες φάσεις οι γηπεδούχοι είχαν τις ευκαιρίες τους να βάλουν κάποια κρίσιμα σουτ στα οποία αστόχησαν και μοιραία το ροζ φύλλο αγώνα, πήγε στην άλλη πλευρά.

Πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Λόλας με 21 πόντους, ενώ από την πλευρά της τρικαλινής ομάδας, ο Μόσορας σημείωσε 18 και ήταν δεύτερος μαζί με τον Μηλιώνη από τον Αμπελώνα.

Δεύτερη ήττα στους πρώτους αγώνες για τους Δανούς ξανά από ομάδα του Βόλου, αυτή την φορά εκτός έδρας. Η Αγριά κέρδισε την ομάδα του Φόρου με 70-67 σε ένα ακόμη ματς που πήγε στην λεπτομέρεια και δεν ευνόησε τους τρικαλινούς.

Πρώτος σκόρερ, από την πλευρά των γηπεδούχων, ο Ξηρόπουλος με 17, και ακολούθησε ο Ευαγγελινός με 16, ενώ για τους Δανανούς ξεχώρισε ο Τριανταφύλλου με 15.

Επόμενη αγωνιστική με ανάγκη για νίκη ξανά σε απαιτητικό ματς με Βολιώτες για Δανούς, απέναντι στον Αλμυρό, εντός έδρας, ενώ θα παιχτεί και το πρώτο τρικαλινό ντέρμπι με την ΑΕΤ να υποδέχεται τον Φούντα.

Θυμίζουμε ότι η μάχη της ΑΕΤ στην 2η στροφή της Α1 θα γίνει σήμερα με τον Κεραυνό Λάρισας, εκτός, στις 5 μ.μ. στο ματς που ρίχνει την αυλαία.