EURO 2024: Αγγλία και πάλι στο φινάλε, πέρασε στα ημιτελικά – Με ανατροπή οι “Οράνιε” την Τουρκία το τελευταίο εισιτήριο

Πάνε και τα προημιτελικά του Γιούρο και πλέον μένουν άλλα τρία ματς, που είναι και τα πιο σημαντικά, αφού θα κρίνουν τον πρωταθλητή Ευρώπης στην διοργάνωση ης Γερμανίας.

Χθες ολοκληρώθηκε το διήμερο των “8” με τις δύο αναμετρήσεις η οποίες δεν είχαν την αίγλη της Παρασκευής αλλά είχαν και αυτά δράμα, με την Αγγλία να περνάει σα πέναλτι την Ελβετία και την Ολλανδία να κάνει ανατροπή απέναντι στους Τούρκους.

Στο πρώτο χρονικά ματς, αν κάποιος είχε “σταμπάρει” του Άγγλους στα ματς τους μέχρι τώρα και δεν έβλεπε το πρώτο ημίχρονο και συντονιζόταν στο τελευταίο τέταρτο θα είχε δει τα πάντα. Άλλο ένα παιχνίδι της ομάδας του Σάουθγκεϊτ που το… “κοιμίζει” για μεγάλο διάστημα, χωρίς φάσεις και τίποτα ιδιαίτερο κι άλλο ένα ματς για τα “Λιοντάρια” που σώζονται στο τέλος. Η Ελβετία προηγήθηκε στο 75′ από την μοναδική περίπτωση που μπόρεσαν να κάνουν ένα καλό συνδυασμό, με τον Εντόι να κάνει το γύρισμα από δεξιά και τον Εμπολό με προβολή να ανοίγει το σκορ.

Η χαρά τους δεν κράτησε πολύ όμως και αυτή την φορά δεν πήγαμε βαθιά στις καθυστερήσεις για να απαντήσει η Αγγλία, ισοφαρίζοντας άμεσα, στο 80′, με τον Σάκα να… “ξυπνά” στο τουρνουά σε κομβικό σημείο, να είναι ο καλύτερος στο ματς και με ατομική ενέργεια από δεξιά και υπέροχο τελείωμα στην απέναντι γωνία να στέλνει τελικά το ματς στην παράταση.

Μετά το έξτρα μισάωρο το 1-1 παρέμεινε κι έτσι οι ομάδες οδηγήθηκαν στα πέναλτι για πρώτη φορά στην διοργάνωση. Εκεί όλα κρίθηκαν από την πρώτη εκτέλεση των Ελβετών και τον Πίκφορντ να λέει όχι στον Ακάντζι, με τους Άγγλους να τα βάζουν όλα, τον Ζόμερ να μην διαβάζει κανένα πέναλτι και με σκορ 5-3 να παίρνουν την πρόκριση.

Έτσι οι Ελβετοί, παρά το ότι φάνταζαν το ιδανικό σενάριο του μεγάλου αουτσάιντερ που θα έφτανε ως το τέλος μένουν στην δεύτερη συνεχόμενη μεγάλη πρόκριση σε Γιούρο, με την Ιταλία, ενώ η Αγγλία με αυτά και με τ’ άλλα και με όλη την κριτική που δέχεται είναι ξανά συνεπής φτάνοντας ψηλά, μετρώντας δεύτερο συνεχόμενο ημιτελικό σε Γιούρο και συνεχίζει να ονειρεύεται το… “it’s coming home”.

Τους Άγγλους στον δεύτερο ημιτελικό θα αντιμετωπίσουν οι Ολλανδοί. Η ομάδα του Κούμαν εκμεταλλεύτηκε πλήρως την “σπόντα” που την έριξε στο δεύτερο μισό του μπράκετ και έφτασε μέχρι τους “4”. Πολύ καλή με Ρουμανία και σαφώς βελτιωμένη στον χθεσινό προημιτελικό με την Τουρκία, αφού έμεινε πίσω στο σκορ και παρόλα αυτά είχε την σοβαρότητα με υπομονή να γυρίσει το ματς.

Με δύο κεφαλιές τα πρώτα γκολ αρχικά με τους Τούρκους να προηγούνται στο πρώτο ημίχρονο με τον πρώην του Παναθηναϊκού, Ακαϊντίν μετά από σέντρα του Γκιουλέρ και τον Ντε Φράι να ισοφαρίζει στο δεύτερο ημίχρονο. Η ανατροπή έγινε με τον γνώριμο τρόπο του Γιούρο, με αυτογκόλ δηλαδή του Μούλντουρ, το οποίο ήταν το 10!

Έτσι οι Οράνιε που έκαναν έναν κακό πρώτο γύρο στον όμιλο, κατάφεραν να αλλάξουν τελείως πρόσωπο και έχουν φυσικά την ποιότητα και ελπίζουν να βρεθούν στον μεγάλο τελικό.