Κόπα Αμέρικα: Στον τελικό ξανά με το πρώτο γκολ του Μέσι η Αργεντινή

Το πρώτο εισιτήριο του τελικού του Κόπα Αμέρικα 2024 των ΗΠΑ, πήγε στην Αλμπισελέστε η οποία κέρδισε ξανά τον Καναδά με 2-0 και τα ξημερώματα της Δευτέρας θα διεκδικήσει την κορυφή για δεύτερη σερί φορά.

Η παρέα του Λιονέλ Μέσι, σήμερα τα ξημερώματα, βρήκε μπροστά της τον Καναδά για δεύτερη φορά, μετά την φάση των ομιλών και κατάφερε να επικρατήσει ακριβώς με το ίδιο σκορ. Όπως και στην πρεμιέρα της διοργάνωσης και του 1ου ομίλου η Αργεντινή σκόραρε δύο τέρματα με τον Καναδά να μην μπορεί να απαντήσει, ωστόσο αυτή την φορά χρίστηκε σκόρερ και ο αρχηγός της.

Ο 39χρονος πλέον σούπερ σταρ έκανε το 2-0 και κλείδωσε στο δεύτερο ημίχρονο την πρόκριση της Αργεντινής, που είχε ανοίξει το σκορ στο πρώτο 45λεπτο με τον Χούλιαν Άλβαρεζ. Εκείνος που σιώπησε στα τελευταία δύο ματς, στα προημιτελικά και τον ημιτελικό, ήταν ο Λαουτάρο Μαρτίνεζ, που είναι πρώτος σκόρερ της διοργάνωσης με 4 τέρματα κάτι που θα προσθέσει δίλλημα στον Σκαλόνι για το ποιος θα ξεκινήσει στον τελικό παρέα με τον Μέσι στην επίθεση.

Η δεύτερη ομάδα θα προκύψει από τον αυριανό αγώνα (3:00), που είναι άλλος ένας ιστορικός μετά το Ουρουγουάη – Βραζιλία των “8”, το Ουρουγουαή – Κολομβία.