Γαλλία-Ισπανία: Φοβερή παράσταση στον τελικό με 8 γκολ και την Φούρια Ρόχα να ζει ονειρικό καλοκαίρι σε άλλη μια κορυφή

Μια απίστευτη πορεία σε αυτό το καλοκαίρι για το τεράστιο ταλέντο της Ισπανίας στο ποδόσφαιρο, ολοκληρώθηκε με την κατάκτηση άλλης μιας κορυφής, αυτή την φορά στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού 2024, στον τρελό τελικό με τους οικοδεσπότες Γάλλους ο οποίος ολοκληρώθηκε με σκορ 3-3 και τελικά η Φούρια Ρόχα κατάφερε στην παράταση να επικρατήσει με 5-3.

Η Ισπανία μετά το Γιούρο του 2024 και το Γιούρο Κ19, κατακτά και το χρυσό ολυμπιακό μετάλλιο, γράφοντας ιστορία και συμμετέχοντας σε όλα αυτά τα τουρνουά με νεαρούς ταλαντούχους ποδοσφαιριστές που αφήνουν πάρα πολλές υποσχέσεις.

Από τους Γιαμάλ, Γουίλιαμς, Ρόδρι η σκυτάλη πέρασε στον Φερμίν Λόπεθ, τον Μπαένα και τον Αμπέλ Ρουίθ, που τα κατάφεραν κι αυτοί περίφημα κερδίζοντας το μεγάλο φαβορί των “τρικολόρ”, μέσα στην έδρα τους στο Παρκ Ντε Πρενς.

Οι Γάλλοι ήταν εκείνοι που άνοιξαν το σκορ με τον Μιλλότ, μόλις στο 11′ με σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά η Ισπανία απάντησε ισοφαρίζοντας, γυρίζοντας και παίρνοντας προβάδισμα δύο τερμάτων στο ματς μέσα σε 10 λεπτά. Στο 18′ και στο 25′ ο παικταράς Φερμίν Λόπεθ της Μπαρτσελόνα, ολοκλήρωσε μόνος του την ανατροπή με 2 τέρματα, φτάνοντας τα 6 στο τουρνουά (μόνο πίσω από τον Ραχίμι του Μαρόκο) και με μια φοβερή εκτέλεση φάουλ του Μπαένα της Βιγιαρεάλ, στο 28′ έγινε το 1-3 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Τιερί Ανρί κατάφερε να αντιδράσει με τον αγαπημένο της τρόπο, δηλαδή αργά στο παιχνίδι και αφού μείωσε σε 2-3 με τον Ακλιούτσε στο 79′ μετά την ασσίστ του επίσης παίκτη-αποκάλυψη του τουρνουά Ολίσε της Πρέμιερ Λιγκ, ισοφάρισε σε 3-3 και έστειλε το ματς στην παράταση με ποιον άλλο… τον Ματετά στο 90+3′ με το τέταρτο κρίσιμο γκολ σε σημεία που έκαιγε η μπάλα στα νοκ άουτ.

Αυτή η νέα μεγάλη (όπως αποδεικνύεται) φουρνιά της Ισπανίας, όμως, δείχνει ότι τα ματς τής, δεν τα αφήνει στην τύχη τους σε κανένα σημείο κι έτσι δεν τα παράτησε στο έξτρα μισάωρο. Με τον ήρωα Σάντσεθ του ημιτελικού με το Μαρόκο, ακολούθησε ένας άλλος απρόσμενος πρωταγωνιστής, ο Καμέλο που με δύο τέρματα έριξε στο καναβάτσο της Γαλλία, έκανε το 5-3, στο 100′ και στις καθυστερήσεις της παράτασής όταν όλοι οι Γάλλοι βγήκαν μπροστά για να ισοφαρίσουν.

Έτσι η Γαλλία έμεινε στο 1 χρυσό ολυμπιακό μετάλλιο το μακρινό 1984, ενώ η Ισπανία κατέκτησε το δεύτερο δικό της, κι εκείνη μετά από πολλά χρόνια και το 1992.