Πρώτη νίκη για τον Οικουμένιο στο ματς της ουράς με το Μεγαλοχώρι στον 1ο – Ίδια κατάσταση στην κορυφή μετά την ισοπαλία στο τοπικό ντέρμπι στον 2ο (Ρεπορτάζ Α’ ΕΠΣΤ – 11η Αγων.)

Ολοκληρώθηκε ο πρώτος γύρος της κανονικής διάρκειας της Α’ ΕΠΣ Τρικάλων με την σημερινή 11η αγωνιστική, στην οποία ξεχώριζε το ντέρμπι στο Καστράκι.

Στον πρώτο όμιλο το σημαντικότερο αποτέλεσμα το έκανε ο Οικουμένιος, ο οποίος επικράτησε 3-0 της Θύελλας Μεγαλοχωρίου και πέτυχε την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα, ξεκολλώντας από τον πάτο της βαθμολογίας και αφήνοντας την Θύελλα στην τελευταία θέση. Μάλιστα ο Άγιος Οικουμένιος ήταν η μοναδική ομάδα που δεν είχε γευτεί την χαρά της νίκης ως τώρα και το πέτυχε την ύστατη στιγμή, κάνοντας “σεφτέ”.

Από κει και πέρα το Νεοχώρι πέτυχε την 10 νίκη σε ισάριθμους αγώνες και συνέχισε να… “μετρά την προπαίδεια” με το 3Χ10 και τους 30 βαθμούς με τους οποίους προπορεύεται. Παρά το γεγονός ότι το ημίχρονο στο Μπάμπης Παπαχατζής ολοκληρώθηκε 0-0 στο ματς με το Ριζαριό, η ομάδα του Νίκου Αγγελάκη “χτύπησε” τρεις φορές στο β’ μέρος, με τον νεοαποκτηθέντα Γούλα, τον Παπαδόπουλο και τον Βασιλείου για το τελικό 3-0.

Νίκη στο όριο με 1-0, αλλά σημαντική, λόγω της επιστροφής στις νίκες μετά από 2 ματς και συνολικά (λόγω αναβολών και ρεπό) την 6η αγωνιστική, για την Δήμητρα που με γκολ του Ντίνε στο δεύτερο μέρος του αγώνα με την ΑΕΚ Σαραγίων πήρε το αποτέλεσμα.

Στον δεύτερο όμιλος, σε ένα δυνατό ματς με συγκινήσεις και εναλλαγές συναισθημάτων Βράχος Καστρακίου και Μετέωρα έμειναν τελικά στο 2-2, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται δύο φορές, μία στο πρώτο ημίχρονο με το αυτογκόλ του Γκόβαρη και με το 1-2 του Μαρούδα και το Καστράκι να ισοφαρίζει ισάριθμες με τους Μπαούτη Λ. και Αλμπάνη Α. Έτσι η διαφορά των δύο έμεινε αναλλοίωτη στον ένα πόντο με την ομάδα του Σακελλαρίδη πρώτη, ένα βαθμό πάνω από τα Μετέωρα.

Οι δύο πίσω τους κέρδισαν και μείωσαν την διαφορά, με το 3ο Δενδροχώρι να επικρατεί στην Διάβα 0-2 της Κρύας Βρύσης στο δεύτερο 45λεπτο με δράστες τους Λαγκαδινό και Γουλούλη, ενώ η 4η Λυγαριά χρειάστηκε να κάνει ανατροπή ώστε να πάρει το τρίποντο διότι έχανε στο πρώτο μέρος από την Πηγή στην έδρα της. Τελικό αποτέλεσμα 2-1 με τους Χονδρογεωργόπουλο και Ζυγολίκα να σκοράρουν.

Τέλος επιστροφή στις νίκες για τον Πορταϊκό, που δεν δυσκολεύτηκε με το Πρίνος το οποίο νίκησε 3-0. Χατζηχαραλάμπους στο πρώτο ημίχρονο και Χριστοφή, Τσαρούχας στο δεύτερο οι σκόρερ της ομάδας του Σαργιώτη.