Μετέωρα – Καστράκι 2-0: Τοπικό ντέρμπι με δυνατές μονομαχίες, πολλή ένταση και τους κιτρινομπλέ και φέτος στην 1η θέση (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ)

Κλασικό τοπικό ντέρμπι κορυφής με εναλλαγές συναισθημάτων, ένταση και πολλή δύναμη έγινε στο Στάδιο Καλαμπάκας “Β. Καρακίτσιος” με τα Μετέωρα να επικρατούν με 2-0 του Βράχου Καστρακίου, για την τελευαία αγωνιστική της Α’ ΕΠΣΤ, με δύο γκολ στο φινάλε από τον Ψαθογιαννάκη και τον Θώμο και την διαφορά να “κλείνει” στους 4 πόντους με τους “κιτρινομπλέ” στην κορυφή.

ΑΣ Μετέωρα – Βράχος Καστρακίου 2-0 (83′ Ψαθογιαννάκης, 90′ Θώμος)

Γήπεδο: Δημοτικό Στάδιο Καλαμπάκας “Βασίλης Καρακίτσιος”
Διαιτητής: Λεωνίδας
Βοηθοί: Μουστάκας, Τζάνης

Συνθέσεις:
ΑΣ Μετέωρα (Λουλές-Τσιρογιάννης): Γκουλιώνης, Νταλούκας, Σιούτας(69′ Φορτούνης), Δρόδος, Ράντζας Δ., Καραμούζης(83′ Σινάνης), Ψαθογιαννάκης(83′ Πούλιος), Καλτσάς(69′ Κατσιούλας), Θώμος, Κοτσιλιάνος(48′ Νικλητσιώτης), Μαρούδας,
Βράχος Καστρακίου (Σακελλαρίδης): Ζαρόπουλος, Σαμούτης, Μπαούτης, Κοττόρι, Αλμπάνης Α., Θεοδώρου(74′ Σινάι), Γιάννης, Γιαννούλας, Μπαλογιάννης(76′ Τσιαντούλας), Γκόβαρης, Αλμπάνης Β.

Το ματς:

Σε χαμηλή παραγωγικότητα “κινήθηκαν” οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα της αναμέτρησης με με το πρώτο 20λεπτο να παιρνά “ήσυχα” με τα Μετέωρα να έχουν δύο σουτ που δεν απείλησαν και τελικά να φθάνουμε στο 23′ όπου οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι. Ο Μαρούδας πήρε την μπάλα μετά από εκτέλεση πλαγίου άουτ από αριστερά του Ράντζα και μπαίνοντας στην περιοχή ο αρχηγός του Καστρακίου, Γιάννης τον μάρκαρε, με τον επιθετικό των Μετεώρων να πέφτει στον αγωνιστικό χώρο και τον διαιτητή Λεωνίδα να καταλογίζει πέναλτι. Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε ο ίδιος που το κέρδισε, όμως νικήθηκε από τον Ζαρόπουλο, που έβγαλε στην δεξιά του γωνία σε κόρνερ. Από κει και έπειτα οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που αντέδρασαν απειλώντας σε δύο περιπτώσεις με μια φάση διαρκείες και την σημαντικότερη, το διαγώνιο σουτ του Αλμπάνη από δεξιά, με την μπάλα να φεύγει άουτ.

Στο 34′ έγινε η φάση που άλλαξε τις ισορροπίες. Ο Αλέξανδρος Αλμπάνης, που πριν λίγα λεπτά είχε αντικρίσει την κίτρινη κάρτα σε μαρκάρισμα στην μεσαία γραμμή, έκανε λάθος στην κατοχή της μπάλας, με τον Θώμο να κλέβει και τον μέσο του Βράχου να κάνει φάουλ και πάλι στον χώρο του κέντρου. Ο διαιτητής Λεωνίδας τον απέβαλε με δεύτερη κίτρινη με τους παίκτες να διαμαρτύρονται έντονα και τον Βράχο να παίζει για περισσότερο από ένα ημίχρονο με παίκτη λιγότερο.

Το πρώτο μέρος έκλεισε με την μεγαλύτερη φάση του Καστρακίου στο ματς, όταν ο Βασίλης Αλμπάνης έφυγε κάθετα και πήρε την πάσα από τον Σαμούτη αλλά στο τετ α τετ με τον Γκουλιώνη, ο τερματοφύλακας των Μετεώρων κατάφερε να αποκρούσει με τα πόδια και στην συνέχεια να μπλοκάρει την μπάλα.

Στο δεύτερο ημίχρονο το Καστράκι λόγω του μειονεκτήματός του, προσπάθησε να ρίξει τον ρυθμό, ενώ τα Μετέωρα διατηρούσαν περισσότερο την κατοχή της μπάλας. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με το παράλληλο γύρισμα του Μπαούτη, με το εξωτερικό από αριστερά, με τον Γκουλιώνη να δυσκολεύεται πέφτοντας, αλλά τελικά να μπλοκάρει σε δύο χρόνους. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν στο τελευταίο κομμάτι της αναμέτρησης να ανεβάσουν αισθητά την πίεση τους και τελικά ανταμείφθηκαν. Στο 73′ χάθηκε σημαντική ευκαιρία με τον Καραμούζη να πιάνει ξαφνικό σουτ εκτός περιοχής και τον Ζαρόπουλο να διώχνει με υπερένταση πάνω από τα δοκάρια, ενώ λίγο αργότερα ο Μαρούδας πήρε την κάθετη πάσα σε καλό σημείο μέσα στην περιοχή αλλά το παράλληλο γύρισμα βρήκε στα σώματα και έφυγε κόρνερ, σε μια φάση όπου φώναξαν οι φιλοξενούμενοι για οφσάιντ. Από το κόρνερ ο Ψαθογιαννάκης “χρείστηκε” σκόρερ στο 83′ με απευθείας εκτέλεση και τον Ζαρόπουλο να αιφνιδειάζεται στο πρώτο δοκάρι για το 1-0.

Στο 90′ οι “κιτρινομπλέ” κλείδωσαν την νική με τον Θώμο να παίρνει την μπάλα λίγο έξω από την περιοχή και στο όριο αυτής έκανε δυνατό σουτ πετυχαίνοντας ωραίο γκολ για το 2-0. Έτσι τα Μετέωρα παρέμειναν στην κορυφή, όπου είχαν ανέβει την προηγούμενη αγωνιστική και με 42 βαθμούς στην τελική κατάταξη τερματίζουν πρώτα, πηγαίνοντας να αντιμετωπίσουν τα Σαράγια στον ημιτελικό των μπαράζ, στην επανάληψη του περσινού τελικού πρωταθλήματος.

.

Από την άλλη το Καστράκι ολοκληρώνει την κανονική διάρκεια στην 2η θέση με 38 βαθμούς και αναμένει τις τελικές εξελίξεις για να μάθει αν θα συνεχιστεί η σεζόν και θα συμμετάσχει στα μπαράζ ή αν θα τελειώσει με το σημερινό παιχνίδι.

Το φιλμ του αγώνα:

10′ Πρώτο σουτ με τον Μαρούδα μέσα από την περιοχή και δεξιά ο Ζαρόπουλος μάζεψε εύκολα
19′ Σουτ του Ψαθογιαννάκη η μπάλα ψηλά άουτ
23′ Πέναλτι για τα Μετεώρα με τον Μαρούδα να παίρνει την μπάλα από πλάγιο του Ράντζα από αριστερά, και μπαίνοντας στην περιοχή τον μάρκαρε ο Γιάννης με τον Λεωνίδα να δείχνει την “άσπρη βούλα”. Ο Μαρούδας ανέλαβε την εκτέλεση αλλά ο Ζαρόπουλος τον νίκησε χαμηλά στην δεξιά του γωνία
25′ Φάση διαρκείας για το Καστράκι με κόρνερ από αριστερά και τον Θεοδώρου να σουτάρει μετά τις κόντρες, από καλή θέση, αλλά η μπάλα να κοντράρει
26′ Από το κόρνερ ο Αλμπάνης Β. πήρε την κεφαλιά μετά την πρώτη απομάκρυνση αλλά η μπάλ έφυγε ελάχιστα πάνω από την εστία του Γκουλιώνη
27′ Ατομική ενέργεια του Αλμπάνη Β. που έμεινε όρθιος από το μαρκάρισμα του Δρόσου και σούταρε διαγώνια από δεξιά με την μπάλα να φεύγει άουτ
34′ Κόκκινη κάρτα για το Καστράκι με τον Αλέξανδρο Αλμπάνη να χάνει την κατοχή στην μεσαία γραμμή και να κάνει φάουλ με τον δαιτητή να του δείχνει την δεύτερη κίτρινη
45+2′ Μεγάλη ευκαιρία με τον Σαμούτη να βρίσκει κάθετα τον Αλμπάνη Β. κι εκείνος στο τετ α τετ να νικιέται από τον Γκουλιώνη αρχικά με τα πόδια και στην συνέχεια να μπλοκάρει
49′ Ατομική ενέργεια του Νταλούκα και σουτ από δεξιά μετο αριστερό στην απένατι γωνία, η μπάλα έφυγε άουτ
51′ Σούτ του Γιαννούλα με τον Γκουλιώνη να μπλοκάρει
58′ Παράλληλο γύρισμα με τοεξωτερικό από αριστερά του Μαπούτη ο Γκουλιώνης δυσκολεύτηκε πέφτοντας αλλά μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια
59′ Προσπάθειαα του Ράντζα από δεξιά που πάτησε την περιοχή, ο Ζαρόπουλος μπλόκαρε στην γωνία του
63′ Ατομική ενέργεια από τον Θώμο και σουτ από το όριο της περιοχής η μπάλα έφυγε ελάχιστα πάνω από τα δοκάρια
73′ Σουτ του Καραμούζη με την μπάλα να καταλήγει κόρνερ μετά από διώξιμο του Ζαρόπουλου με υπερένταση πάνω από την εστία
73′ Από το κόρνερ του Ψαθογιαννάη ο Φορτούνης πήρε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι αλλά η μπάλα έφυγε έξω
83′ Γκολ για τα Μετέωρα με απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Ψαθογιαννάκη, που αφνιδίασε στο πρώτο δοκάρι τον Ζαρόπουλο με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα για το 1-0.
89′ Κεφαλιά του Τσιαντούλα μετά από φάουλ από δεξιά του Κοττόρι η μπάλα λίγο πάνω από τοοριζόντιο δοκάρι
90′ Γκολ για τα Μετέωρα με τον Θώμο, που βρήκε χώρο λίγο έξω από την περιοχή και έπιασε δυνατό σου στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0.