Άξιος “back to back” πρωταθλητής ο ΑΣ Μετέωρα, στον τελικό με το Νεοχώρι – Έφτασαν τις 11 κατακτήσεις οι Καλαμπακιώτες (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ)

Το δεύτερο συνεχόμενο πρωτάθλημα Α’ ΕΠΣ Τρικάλων και 11ο της ιστορίας του, πανηγυρίζει ο ΑΣ Μετέωρα, ο οποίος επικράτησε στον τελικό των μπαράζ του Διγενή Νεοχωρίου με 3-0, δια ποδός Ψαθογιαννάκη και εκτελέσεων Καραμούζη, Φορτούνη και Καλτσά στην Φήκη και σήκωσε το τρόπαιο.

Διγενής Νεοχωρίου – ΑΣ Μετέωρα 0-3 (51′ Καραμούζης, 59′ πεν. Φορτούνης, 61′ Καλτσάς)

Γήπεδο: Φήκης
Διαιτητής: Πέτσας
Βοηθοί: Αλεξόπουλος-Παπαγεωργόπουλος
Παρατηρητής: Τζάνης

Συνθέσεις:
Διγενής Νεοχωρίου (Αγγελάκης-Γούτσιος): Ευαγγέλου, Γκάτης (77′ Τσιαμάντας), Μυλερός, Τέλλιος (86′ Μέος), Μπονέλης, Ασημάκης, Μαχαίρας, Κουρκουλιώτης (77′ Λουκάς), Βαρναβίδης (60′ Γούλας), Τσιούφης (C), Παπαδόπουλος.
ΑΣ Μετέωρα (Λουλές-Τσιρογιάννης): Γκουλιώνης, Νταλούκας, Φορτούνης, Δρόσος, Ράντζας Δ. (81′ Σιούτας), Καραμούζης (81′ Πολυζόπουλος), Καλτσάς (81′ Πούλιος), Θώμος, Σινάνης (52′ Νικλητσιώτης), Ψαθογιαννάκης (69′ Κοτσιλιάνος), Μαρούδας.

Το ματς:

Ντέρμπι ανάμεσα στις δύο πιο δυνατές ομάδες της φετινής σεζόν, αλλά και παράλληλα το παραδοσιακό ματς του τοπικού της ΕΠΣ Τρικάλων ήταν ο μεγάλος τελικός, ο οποίος δεν είχε γκολ στο πρώτο ημίχρονο, και λίγη παραγωγικότητα, με τα Μετέωρα να πατάνε περισσότερες φορές την περιοχή, αλλά να μην έχουν τελική στο στόχο, όπως και ο Διγενής. Κύριος εκφραστής των προσπαθειών των τυπικά φιλοξενούμενων ήταν ο Ψαθογιαννάκης με τις ενέργειας από αριστερά από της οποίες την μία, στο ξεκίνημα, την τελείωσε μόνος του με την μπάλα να φεύγει ψηλά άουτ και στις άλλες δύο έσπασε για Σινάνη και Μαρούδα, αλλά αμφότεροι δεν σημάδεψαν σωστά. Μία τελική είχε και το Νεοχώρι και εκείνη εκτός εστίας με την συνεργασία του Τσιούφη με τον Κουρκουλιώτη εκτός περιοχής και το σουτ του πρώτου να φεύγει δίπλα από το κάθετο δοκάρι. Έτσι το πρώτο ημίχρονο πέρασε ανεκμετάλλευτο για τους δύο φιναλίστ.

Η ομάδα του Λουλέ έκανε εκρηκτικό ξεκίνημα στο δεύτερο 45λεπτο όπου κατάφερε ουσιαστικά να “τελειώσει” και τον τελικό πετυχαίνοντας 3 γκολ σε 10 λεπτά. Στο 51′ ο Ψαθογιαννάκης εκτέλεσε κόρνερ από αριστερά και ο Καραμούζης πετάχτηκε στην μικρή περιοχή ανοίγοντας το σκορ με κεφαλιά. 8 λεπτά αργότερα στο αμέσως επόμενο κερδισμένο κόρνερ, ο Ψαθογιαννάκης και πάλι επιχείρησε στο πρώτο δοκάρι εκεί που ο Μυλερός δεν υπολόγισε καλά και χρησιμοποίησε το χέρι του με τον διαιτητή Πέτσα να δείχνει αμέσως την “άσπρη βούλα”. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Φορτούνης, που σκόραρε στην αριστερή γωνία για το 0-2, από το σημείο που και πάλι ο αρχηγός είχε ισοφαρίσει τα Σαράγια στον περσινό τίτλο. Και σαν να μην έφτανε αυτό στο 61′ ο Διγενής αδράνησε για τρίτη συνεχόμενη στατική φάση του Ψαθογιαννάκη, ο οποίος εκτέλεσε φάουλ λίγο πιο μπροστά από την μεσαία γραμμή με τον Μάρουδα που διεκδίκησε την κεφαλιά να κοντράρεται και η μπάλα να παίρνει ύψος, στην πορεία ο Καλτσάς βρέθηκε στο πίσω δοκάρι και με κεφαλιά σκόραρε για το 0-3.

Από κει και πέρα ο Διγενής Νεοχωρίου ήταν πολύ δύσκολο να επιστρέψει, με την άμυνα των Μετεώρων με πρώτο και καλύτερο τον Δρόσο ο οποίος ξεχώρισε να σταματά τις επιθέσεις τους, με το τελικό σκορ να μένει στο 3-0 και τον ΑΣ Μετέωρα να παίρνει για πρώτη φορά δύο σερί πρωταθλήματα 2023, 2024, τα οποία ακολούθησαν τις χρονιές  1975, 1978, 1980, 1986, 1997, 2002, 2009, 2012, 2018. Παράλληλα πήρε και το αίμα του πίσω, τόσο για τον προπέρσινο τελικό όπου ηττήθηκε από τους “κόκκινους”, όσο και στα δύο τελευταία μεταξύ τους για το Κύπελλο πέρυσι και φέτος με ισάριθμες ήττες στο “Καρακίτσιος”.

Επόμενο βήμα για τους “κιτρινομπλέ” τα μπαράζ ανόδου στην Γ’ Εθνική όπου θα συμμετάσχουν με τους αντίστοιχους πρωταθλητές Λάρισας, Θεσσαλίας, Καρδίτσας, Κοζάνης, Φθιώτιδας, Γρεβενών, στον 4ο όμιλο με στόχο μία θέση προβιβασμού.

Από την άλλη το Νεοχώρι που είναι δεύτερο σε πρωταθλήματα, δεν θα διεκδικήσει φέτος την επιστροφή του στην Γ’ Εθνική και θα οργανώσει τα πλάνα του για την Α’ ΕΠΣΤ και πάλι του χρόνου.

Το φιλμ του τελικού:

7′ Ατομική ενέργεια του Ψαθογιαννάκη από αριστερά το σουτ εκτός περιοχής έφυγε πάνω από τα δοκάρια
11′ Ατομική ενέργεια και πάλι του Ψαθογιαννάκη το γύρισμα από αριστερά βρήκε τον Μαρούδα, ο οποίος σούταρε ψηλά άουτ από καλή θέση
16′ Άλλη μια προσπάθεια από τον Ψαθογιαννάκη και νέο παράλληλο γύρισμα το σουτ του Σινάνη έφυγε και πάλι ψηλά
36′ Η βασική απειλή για τα Μετέωρα Ψαθογιαννάκης έπιασε νέο σουτ εκτός περιοχής με την μπάλα να φεύγει πάνω από το “γάμα” του Ευαγγέλου, ο οποίος ήλεγχε
44′ Πρώτη απόπειρα για το Νεοχώρι με τον συνδυασμό Κουρκουλιώτη – Τσιούφη και τον τελευταίο να σουτάρει λίγο έξω από την περιοχή με την μπάλα να φεύγει έξω από το κάθετο δοκάρι του Γκουλιώνη
51′ Γκολ για τα Μετέωρα με τον Ψαθογιαννάκη να εκτελεί κόρνερ από αριστερά και τον Καραμούζη να πετάγεται στην μικρή περιοχή και με κεφαλιά να κάνε το 0-1
57′ Ο Καλτάς βρήκε χώρο έξω από την περιοχή το σουτ όμως έφυγε λίγο πάνω από την εστία
59′ Γκολ για τα Μετέωρα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Φορτούνη, χαμηλά στην αριστερή γωνία με τον Ευαγγέλου να πέφτει αντίθετα, που κερδίθηκε από χέρι του Μυλερού μετά από κόρνερ του Ψαθογιαννάκη στο πρώτο δοκάρι
61′ Γκολ για τα Μετέωρα μετά από τρίτη εκτέλεση στατικής φάσης του Ψαθογιαννάκη, ο Μαρούδας διεκδίκησε την πρώτη κεφαλιά και η μπάλα πήρε ύψος με τον Καλτσά να επωφελείται και να κάνει με κεφαλιά το 0-3
65′ Συνεργασία Αημάκη – Γούλα από τα δεξιά, ο τελευταίος γύρισε με τον Παπαδόπουλο να κάνει το σουτ μέσα από την περιοχή και τον Γκουλιώνει να είναι σε καλή θέση και να μπλοκάρει
69′ Κόρνερ του Γούλα από δεξιά με Ασημάκη να πιάνει την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι με τον Δ. Ράντζα να διώχνει στην γραμμή και κάποιες χλιαρές διαμαρτυρίες για χέρι από την πλευρά των τυπικά γηπεδούχων
77′ Αντεπίθεση  για τα Μετέωρα με τον Μαρούδα να κάνει μόνος την προσπάθει ααπό αριστερά αλλά το σουτ έφυγε άστοχα άουτ
90′ Ευκαιρία για το Νεοχώρι με σέντρα από τον Γούλα από δεξιά, ο Τσιαμάντας έπιασε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι αλλά ο Γκουλιώνης εκτινάχτηκε και έδιωξε κρατώντας το μηδέν