“Πάτησε” κορυφή ο Διγενής, ισοβαθμία με Σαράγια στον 1ο – Μεγάλη νίκη της Λυγαριάς επί των Μετεώρων, συνέχισε το απόλυτο ο Βράχος στον 2ο (Ρεπορτάζ)

Όπως ήταν αναμενόμενο η 6η αγωνιστική θα έφερνε ανακατατάξεις στις βαθμολογίες των δύο ομίλων της Α’ ΕΠΣΤ, γιατί στον 1ο τα Σαράγια θα έκαναν το ρεπό τους και το Νεοχώρι άρπαξε την ευκαιρία να βρεθεί στην κορυφή, ενώ στον 2ο Λυγαρία και Καστράκι κέρδισαν τα ματς της πρώτης τετράδας με τον Βράχο να “χαμογελάει” όντας και πάλι μπροστά.

Στον πρώτο όμιλο η ομάδα του Νίκου Αγγελάκη επικράτησε με 4-0 της ΑΕΚ Σαραγίων και σε συνδυασμό με το ότι ο ΑΟ Σαραγίων δεν αγωνίστηκε, ανέβηκε στην 1η θέση, ισόβαθμοι με τους “πράσινους” και με το 5 στα 5. Βασιλείου, Κουρκουλιώτης και Βαρναβίδης σκόραραν στο πρώτο μέρος στο “Μπάμπης Παπαχαντζής” ενώ ο Τσιούφης στο δεύτερο έγραψε το τελικό 4-0.

Την ήττα αυτή της ΑΕΚ Σαραγίων εκμεταλλεύτηκε η Δήμητρα που νίκησε 3-0 το Μεγαλοχώρι και ανένηκε ξανά στην 3η θέση, με τα γκολ της ομάδας του Γιαγιάκου να σημειώνονται όλα στο πρώτο ημίχρονο με δράστες τους Μπαγιά και Τσιώλη με δύο τέρματα.

Στον δεύτερο όμιλο τα δύο σημαντικότερα ματς είχαν νίκες γηπεδούχων με τον Βράχο Καστρακίου να επικρατεί 4-1 του Δενδροχωρίου και να κάνει το 6 στα 6, μένοντας στην κορυφή μετά και από αυτή την “στροφή”. Χατ τρικ ο Βασίλης Αλμπάνης για την ομάδα του Λεωνίδα Σακελλαρίδη και ένα γκολ ο Λευτέρης Μπαούτης, ενώ από την πλευρά των φιλοξενούμενων ο Χριστοφόρου ήταν εκείνος που είχε μειώσει προσωρινά σε 3-1.

Πηγή Φωτό: sportskalampaka.gr

Μεγάλη νίκη για τον Απόλλων Λυγαριάς απέναντι στα Μετέωρα με 3-2. Οι γηπεδούχοι μετά από ένα “στείρο” πρώτο ημίχρονο κατάφεραν να πετύχουν τρία γκολ, εκμεταλλευόμενοι το αριθμητικό πλεονέκτημα που προέκυψε από κόκκινη κάρτα του Δ. Ράντζα και με πέναλτι του Καραλή αλλά και τους Χονδρογεωργόπουλο και Κοθρά έκανε το 3-0. Τα Μετέωρα προσπάθησαν να επιστρέψουν κέρδισαν 2 πέναλτι στα οποία ευστόχησε ισάριθμες φορές ο Φορτούνης αλλά δεν μπόρεσαν να πετύχουν κάτι παραπάνω ώστε να αλλάξουν την τελική έκβαση του αγώνα.