Νικητής ο Διγενής στη μάχη σώμα με σώμα στην βροχή με τα Σαράγια στον 1ο – Επιθετικό “κρεσέντο” των πρώτων και σημαντικά διπλά για Πρίνος και Πορταϊκό στον 2ο (Αποτελέσματα – Βαθμολογίες Α’ ΕΠΣΤ)

Ξεκίνησαν οι υποχρεώσεις της ΕΠΣ Τρικάλων για το 2024, με την διεξαγωγή εμβόλιμα της 8ης αγωνιστικής των δύο ομίλων της Α’ Ερασιτεχνικής, η οποία διεξήχθη υπό δύσκολες καιρικές συνθήκες και με 3 ματς συνολικά να παίρνουν αναβολή.

Όπως είχε γίνει γνωστό τα ματς του πρώτου ομίλου Πύργος – ΑΕΤ και Δήμητρα – Οικουμένιος δεν θα γινόταν και δεν ορίστηκαν εξ’ αρχής από την Ένωση, λόγω των υποχρεώσεων της μικτής ΕΠΣΤ, ενώ την τελευταία στιγμή αναβλήθηκε το Πηγή – Δενδροχώρι από τον 2ο όμιλο, λόγω κρουσμάτων covid που υπήρχαν από την πλευρά των γηπεδούχων.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, όσον αφορά τον πρώτο όμιλο, το Νεοχώρι επικράτησε με 2-1 στο ντέρμπι κορυφής με τα Σαράγια κι έτσι συνέχισε με το απόλυτο, πλέον μόνο πρώτο στην κορυφή της βαθμολογίας. Παπαδόπουλος με δύο τέρματα για το Νεοχώρι στο πρώτο ημίχρονο και Αλεξόπουλος στο δεύτερο μέρος, μειώνοντας για τα Σαράγια ήταν οι σκόρερ.

Στον δεύτερο νικηφόρα συνέχισαν και μάλιστα με ευρείες νίκες Βράχος Καστρακίου και ΑΣ Μετέωρα. Αμφότεροι αγωνίστηκαν στα γήπεδά τους και με αντιπάλους από τον δήμο Μετεώρων, στα δύο τοπικά ματς που είχε το πρόγραμμα τα οποία τα κέρδισαν εύκολα οι γηπεδούχοι. Ο πρώτος της βαθμολογίας Βράχος έκανε το 7 στα 7, κερδίζοντας 6-0 την Κρύα Βρύση και συνέχισε να προπορεύεται με 3 πόντους διαφορά των Μετεώρων. Με γκολ του Παπαχρήστου άνοιξε το σκορ, με τους Βασίλη Αλμπάνη και Λευτέρη Μπαούτη να σκοράρουν στην συνέχεια για το 3-0 του πρώτου ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος οι νεαροί του Λεωνίδα Σακελλαρίδη ξεχώρισαν και έγραψαν το τελικό αποτέλεσμα. Συγκεκριμένα ο Νίκος Μπαλογιάννης σκόραρε δις, ενώ δεύτερο γκολ σημείωσε και ο Παπαχρήστος για το τελικό 6-0.

Ίδιο σκηνικό και παράσταση για ένα ρόλο και στο “Καρακίτσιος” με τα Μετέωρα να είναι καταιγιστικά απέναντι στον Κεραυνό Βασιλικής, τον οποίο κέρδισαν με 7-0 και πέτυχαν την 6η νίκη τους. Με αυτογκόλ άνοιξε το σκορ με τον νεαρό Θώμο, που εντυπωσιάζει φέτος, να πετυχαίνει 2 τέρματα για το 3-0 και το ημίχρονο να κλείνει στο 4-0 με το πρώτο γκολ του Τάσου Μαρούδα, στο δεύτερο ντεπούτο με τα “κιτρινομπλέ” μετά το 2017. Ο επιθετικός που αποκτήθηκε πριν λίγες μέρες από τον ΑΟΤ, άνοιξε λογαριασμό και πάλι και στο δεύτερο ημίχρονο πέτυχε και δεύτερο τέρμα για το 5-0. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Νικλητσιώτης με δύο δικές του εκτελέσεις.

Σπουδαία “διπλά” έκαναν το Πρίνος και ο Πορταϊκός στις έδρες του Κεφαλόβρσου και της Λυγαριάς αντίστοιχα με το ίδιο σκορ (1-2). Η ομάδα του Ψύχου προηγήθηκε με τα γκολ του Χαρχαντή και του Μπακάλη στο πρώτο ημίχρονο, ενώ το Κεφαλόβρυσο κατάφερε απλά να μειώσει στο σκορ. Από την άλλη με ανατροπή ήρθε η νίκη της ομάδας της Πύλης, μιας και βρέθηκε να χάνει από την Λυγαριά στο πρώτο μέρος. Οι παίκτες του Σαργιώτη έκαναν την ολική ανατροπή, ωστόσο, με δράστες τους Μανώλη για το 1-1 και του Αλεξίου για το τελικό αποτέλεσμα.