Επική ανατροπή της ΑΕΚ Σαραγίων στο ντέρμπι με τον ΑΟ Σαραγίων στον 1ο – “Γκέλα” το Καστράκι μείωσαν τα Μετέωρα πριν το… μεταξύ τους στον 2ο (Ρεπορτάζ Α’ ΕΠΣΤ – 10η Αγ.)

Παρά το γεγονός ότι έλειπε το σπουδαίο ντέρμπι από τα ματς της 10ης αγωνιστικής της Α’ ΕΠΣΤ, δεν έλειψαν οι συγκινήσεις και οι ανακατατάξεις και αυτή την στροφή στους δύο ομίλους.

Στον 1ο, ένα “τρελό” ματς έγινε στο τοπικό ντέρμπι της ΑΕΚ Σαραγίων με τον ΑΟ Σαραγίων, στο οποίο σημειώθηκαν 7 τέρματα με την “κιτρινόμαυρη” πλευρά να ήταν αυτή που πανηγύρισε στο τέλος με αποτέλεσμα 4-3 και πολλές διακυμάνσεις στο σκορ. Τα Σαράγια πήραν κεφάλι δύο τερμάτων στο ξεκίνημα του αγώνα με τους Κοθρά και Γραμματικό να γράφουν το 0-2. Το ημίχρονο έκλεισε στο 1-2, με την ΑΕΚ να μειώνει με τον Χριστοδούλου. Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Λιούλιου πήρε και πάλι προβάδισμα 2 τερμάτων με το δεύτερο γκολ του Γραμματικού, ο οποίος ήρθε πριν λίγες μέρες ως μεταγραφή από τον Πύργο με τον οποίο είχε σκοράρει 4 φορές κι έτσι έφτασε τα 6 γκολ συνολικά στο πρωτάθλημα. Από εκεί και πέρα οι γηπεδούχοι έκαναν μια φοβερή ανατροπή γυρίζοντας από το 1-3, αρχικά ισοφαρίζοντας σε 3-3 μέχρι περίπου το 60′, χάρη στο δεύτερο γκολ του Χριστοδούλου και το τέρμα του Μυρικίου. Το τελικό 4-3 σημειώθηκε μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς από τον Στρατίκη.

Από κει και πέρα σημαντικό διπλό πέτυχε με 1-4 ο Αχιλλέας Μπάρας στο Κηπάκι επί της ΑΕΤ, και ξεκόλλησε από την ζώνη του υποβιβασμού, ενώ το Νεοχώρι αύξησε την διαφορά του στους 6 πόντους, στην κορυφή κερδίζοντας με το ευρύ 0-7 τον Κεφαλοβρυσιακό. Χατ τρικ του πρώτου σκόρερ Τσιούφη, δύο γκολ ο Βαρναβίδης, Τσιαμάντας και Γκάτης οι σκόρερ της ομάδας του Νίκου Αγγελάκη.

Στον δεύτερο όμιλο ο Βράχος Καστρακίου “γκέλαρε” απέναντι στο Κεφαλόβρυσο με το οποίο αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1. Τα τέρματα σημειώθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο με τους φιλοξενούμενος να παίρνουν το προβάδισμα με αυτογκολ και την ομάδα του Σίμου να ισοφαρίζει με τον Τσιαουσίδη. Τα Μετέωρα εκμεταλλεύτηκαν αυτό το αποτέλεσμα και μείωσαν την διαφορά τους στον 1 πόντο, κερδίζοντας εντός έδρας τον Πορταϊκό με 2-1, με γκολ του Θώμου και του Μαρούδα από το πρώτο μέρος και τον Κωνσταντούλα να μειώνει για το τελικό αποτέλεσμα.

Τέλος σπουδαία εκτός έδρας νίκη σημείωσε η Κρύα Βρύση με 0-1 απέναντι στην Πηγή, με την ομάδα του Πούλιου να σκοράρει με τον Χριστοδουλόπουλο στο δεύτερο ημίχρονο και να επικρατεί απέναντι στην άμεσα ανταγωνίστρια για την παραμονή, τρικαλινή ομάδα, “ξεκολλώντας” από την ζώνη του υποβιβασμού.