Εννιά-σφαιρος Διγενής, ευρεία νίκη και για Δήμητρα στον 1ο – Μεγάλη νίκη της Βασιλικής στην επάνοδο της στον 2ο (Αποτελέσματα Α’ ΕΠΣΤ)

Ολοκληρώθηκε πριν λίγο η πρεμιέρα της Α’ ΕΠΣΤ για την φετινή σεζόν, με την πρώτη αγωνιστική να μην έχει ούτε μία ισοπαλία και τα σημαντικότερα αποτελέσματα να τα κάνει η Δήμητρα στον 1ο Όμιλο κερδίζοντας την ΑΕΤ και η Βασιλική στον 2ο με νίκη επί του Πορταϊκού.

Στον 1ο όμιλο και στο γήπεδο της Μπαλκούρας, παρά το γεγονός ότι Δήμητρα και ΑΕΤ πήγαν ισόπαλες στα αποδυτήρια χωρίς τέρματα, οι γηπεδούχοι “πάτησαν γκάζι” στο β’ ημίχρονο και έφτασαν στην επικράτηση με τελικό αποτέλεσμα 4-0. Δύο τέρματα σημείωσε ο Μπάγιας, ένα ο Κόκαλης και ένα ο Στεργίου στην αναμέτρηση. Από την άλλη ο Διγενής Νεοχώρι πέτυχε εννιά γκολ (!), απέναντι στην Θύελλα Μεγαλοχωρίου, που δεν κατάφερε να αντισταθεί στις “ορέξεις” των παικτών του Νίκου Αγγελάκη. Το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 5-0 με τους Βαρναβίδης με δύο τέρματα, τον Παπαδόπουλος επίσης με δύο και τον, Ασημάκη να σκοράρουν. Χατ τρικ έκανε ο Τσιούφης στο δεύτερο με τον Ασημάκη να πετυχαίνει κι εκείνος το δεύτερο προσωπικό του γκολ, στους υπόλοιπους σκόρερ.

Στον 2ο Όμιλο ξεχώρισε η μεγάλη νίκη του Κεραυνού Βασιλικής στην επάνοδο της στην Α’ ΕΠΣΤ μετά από 19 χρόνια. Η ομάδα του Πάτρα επικράτησε του Πορταϊκού εντός έδρας με 2-1. Το ημίχρονο έκλεισε με ισόπαλο σκορ 1-1 και τελικά οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που κατάφεραν να πάρουν την νίκη με το πέναλτι του Στάμου, ο οποίος σημείωσε και τα δύο τέρματα των νικητών.