Α’ ΕΠΣΤ: Χαμός στις “ουρές” με 3 αγωνιστικές να απομένουν – Ισοπαλία στο ντέρμπι του 1ου ομίλου και νίκες των πρώτων του 2ου (Ρεπορτάζ 19ης αγωνιστικής)

Καθώς μπαίνουμε στην τελική ευθεία της Α’ ΕΠΣΤ, μένουν οι μάχες για να οριστικοποιηθούν οι ομάδες που θα συμμετάσχουν στα μπαράζ του πρωταθλήματος, αλλά και εκείνες που δεν θα καταφέρουν να σώσουν φέτος την κατηγορία.

Με ανοιχτό πλέον το ενδεχόμενο για να υπολογίζουμε και τις τέταρτες από το τέλος ομάδες κάθε ομίλου για την επικίνδυνη ζώνη, με την διεξαγωγή μπαράζ ανάμεσα στην 8η του 1ου και την 8η του 2ου και τελικά τον υποβιβασμό 7 ομάδων (σ.σ. λόγω του υποβιβασμού της Φήκης από την Γ’ Εθνική).

Στην 19η “στροφή” το σημαντικότερο ματς έγινε στα Σαράγια με τον ΑΟ Σαραγίων και τον Διγενή Νεοχωρίου να αναδεικνύονται ισόπαλοι 2-2 σε ένα πολύ χορταστικό ματς με ανατροπές και εναλλαγές συναισθημάτων και τελικά την διαφορά στην κορυφή να μην αλλάζει, με την ομάδα του Αγγελάκη να μένει στους 6 πόντους από τους “πράσινους”. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Μπαλάφα στο 19′, με τους “κόκκινους” να κάνουν ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο με το πέναλτι του Τσιούφη στο 56′ και την κεφαλιά από κόρνερ του Καταρέλου στο 64′. Τα Σαράγια όμως βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα και ισοφάρισαν στο τελικό 2-2, με όμορφη απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ψύρρα στο 76′.

Την ευκαιρία να βρεθεί πιο κοντά στα Σαράγια και την δεύτερη θέση, έχασε ο Πύργος στο τρικαλινό ντέρμπι με την ΑΕΤ, στο Κηπάκι, όπου είχαμε και εκεί ισοπαλία με 1-1, η οποία διαμορφώθηκε στο β’ μέρος. Ο Βίνι άνοιξε το σκορ για την ΑΕΤ και με αυτογκόλ σημειώθηκε το τελικό 1-1, κι έτσι οι 7 πόντοι και το πλεονέκτημα των Σαραγίων που προπορεύονται στην δεύτερη θέση, διατηρήθηκε και με το μεταξύ τος ματς στον Πύργο να έρχεται την επόμενη αγωνιστική.

Όσον αφορά την ζώνη του υποβιβασμού στον πρώτο όμιλο, ιδιαίτερο ενδιαφέρον παρουσιάζει το γεγονός ότι οι τελευταίοι θα παίξουν μεταξύ τους “τελικούς” για την σωτηρία. Μετά την λευκή ισοπαλία ανάμεσα σε Ριζαριό και Μπάρα, είχαμε άλλη μία και πάλι με τον Γίγαντα στην έδρα του Μεγαλοχωρίου (1-1). Από κει και πέρα ο Αχιλλέας ηττήθηκε με 1-2 και πλέον ισοβαθμεί με το Ριζαριό στους 12, στο όριο της παραμονής και 3 βαθμούς πίσω είναι η Θύελλα, ενώ την επόμενη αγωνιστική θα παιχτεί το πολύ σημαντικό Μεγαλοχώρι – Μπάρα.

Πηγή φωτογραφίας: tameteora.gr

Στον δεύτερο όμιλο οι 2 πρωτοπόροι, αλλά και οι 2 ακόλουθοί τους κατάφεραν να επικρατήσουν στις αναμετρήσεις του και να συνεχίσουν με την ίδια βαθμολογική κατάσταση. Πιο σημαντική νίκη αυτή της Λυγαριάς, στην Πύλη επί του Πορταϊκού με 0-1 και τον Χρήστο Παπαευθυμίου να κρίνει άλλο ένα ματς με δικό του γκολ στο δεύτερο ημίχρονο. Έτσι η ομάδα του Κακούσιου παρέμεινε στους 6 μακριά από την δεύτερη θέση και διατηρήθηκε στον 1 από το 4ο Δενδροχώρι, το οποίο κέρδισε την Πηγή. Σε ένα ανταγωνιστικό παιχνίδι ο Μέγας Αλέξανδρος πανηγύρισε με σκορ 4-2, με το ημίχρονο να κλείνει στο 1-1 τελικά του γηπεδούχους να παίρνουν το αποτέλεσμα με δύο γκολ του Λαγκαδινού και δύο του Γουλούλη, με την ομάδα της Πηγής να είχε καταφέρει να μειώσει σε 3-2 στην ροή του αγώνα.

Στην μάχη της παραμονής η εικόνα δεν άλλαξε, με τους άλλους δύο που παλεύουν να κάνουν κι αυτοί ήττες και μάλιστα αμφότεροι στις έδρες του κι σε τοπικά ντέρμπι του Δήμου Μετεώρων. Ο Βράχος Καστρακίου επικράτησε με 0-3 της Κρύας Βρύσης, χάρη σε δύο τέρματα του Τσιαντούλα στο πρώτο και πέναλτι του Μπαούτη στου δεύτερο ημίχρονο και παρέμεινε στο +2 από τα Μετέωρα, που κέρδισαν 0-2 τον Κεραυνό Βασιλικής με τέρματα του Δρόσου και του Κατσιούλη από το πρώτο 45λεπτο.