Α’ ΕΠΣΤ: Νικητές Αχιλλέας και Κρύα Βρύση στις μάχες παραμονής των ομίλων – Δεν την “πάτησαν” οι δεύτεροι (Ρεπορτάζ 13ης αγωνιστικής)

“Χαρούμενοι” στην 13η “στροφή” των δύο ομίλων της Α’ ΕΠΣΤ, βγήκαν Αχιλλέας Μπάρας και Κρύα Βρύση που κέρδισαν τα ντέρμπι παραμονής με Οικουμένιο και Βασιλική αντίστοιχα, και πήραν ανάσα στην προσπάθεια τους για την σωτηρία.

Στον 1ο όμιλο ο Αχιλλέας επικράτησε με 2-1 του Οικουμένιο και σε συνδυασμό με την ήττα του Ριζαριού από την ΑΕΚ Σαραγίων με 2-1, προσπέρασε τον Γίγαντα και ξέφυγε οριακά από την ζώνη του υποβιβασμού.

Όσον αφορά τα ψηλά της βαθμολογίας, ο ΑΟ Σαραγίων αν και ήταν ισόπαλος 0-0, στην Μπαλκούρα με την Δήμητρα, στο πρώτο ημίχρονο, κατάφερε να χτυπήσει στο δεύτερο και εν τέλει να φύγει με το πολυπόθητο αποτέλεσμα (0-1) και να πλησιάσει στους 3 βαθμούς τον Διγενή Νεοχωρίου, που έκανε το ρεπό του.

Στον δεύτερο όμιλο, την μάχη παραμονής και παράλληλα τοπικό ντέρμπι την πήρε η Κρύα Βρύση. Η ομάδα του Πούλιου με 3 γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, κέρδισε 0-3 την Βασιλική και άνοιξε την διαφορά της από τον Κεραυνό και την ζώνη στους 5 πόντους, παίρνοντας σημαντική βαθμολογική ανάσα.

Στους πρωτοπόρους, τα Μετέωρα, στην προσπάθειά τους να αφήσουν πίσω τον μεσοβδόμαδο αποκλεισμό από το Νεοχώρι στο Κύπελλο, επικράτησαν εύκολα 3-0 της Πηγής στο “Καρακίτσιος” χάρη σε τέρματα του Σινάνη και του Μαρούδα στο πρώτο ημίχρονο με τον υψηλόσωμο επιθετικό να γράφει και το τελικό 3-0 στο δεύτερο ημίχρονο. Από κοντά στον 1 βαθμό και την δεύτερη θέση το Καστράκι, που χρειάστηκε να κάνει ανατροπή απέναντι στον Πορταϊκό και να επιστρέψει στις νίκες μετά από συνολικά 4 ματς σε πρωτάθλημα και Κύπελλο. Στο γήπεδο του Καστρακίου όλη η ιστορία “γράφτηκε” στο β’ μέρος με την ομάδα της Πύλης να προηγείται με τον Μανώλη και τον Βράχο να απαντά με τον Λευτέρη Μπαούτη και τον Βασίλη Αλμπάνη, για το τελικό 2-1.

Τέλος στην τρίτη θέση διατηρήθηκε το Δενδροχώρι, αν και πήρε ένα πόντο στο ματς με το Κεφαλόβρυσο, στην έδρα του δεύτερου. Η ομάδα του Σίμου άνοιξε το σκορ στο πρώτο ημίχρονο με εκείνη του Κρεμμυδιώτη να απαντάει με γκολ που προήλθε από αντίπαλο για το τελικό 1-1