Άνοιξαν την διαφορά οι πρώτοι – “πάτησε” την 3η θέση ο Κεφαλοβρυσιακός στον 1ο όμιλο – Αγχωτική νίκη για το Καστράκι, από κοντά τα Μετέωρα στον 2ο (Ρεπορτάζ – Αποτελέσματα 9ης Αγωνιστικής)

Ενδιαφέρουσα αγωνιστική με αμφίρροπα ματς, ήταν η 9η της Α’ ΕΠΣ Τρικάλων, που ολοκληρώθηκε πριν λίγο με την κατάσταση να μην αλλάζει και πάρα πολύ στις δύο κορυφές των ομίλων, αλλά κάποιοι να εκμεταλλεύονται τα αποτελέσματα και να ανεβαίνουν.

Στον πρώτο όμιλο το πρόγραμμα περιλάμβανει δύο δυνατά ματς της πρώτης τετράδας, στα οποία δεν την πάτησαν οι δύο πρώτοι απέναντι στον τρίτο και τον τέταρτο. Συγκεκριμένα το Νεοχώρι επικράτησε με 1-2 της Δήμητρας στην Μπαλκούρα και συνέχισε με το απόλυτο 8 στα 8 στην κορυφή σε ένα δυνατό ματς, όπως ήταν και το Σαράγια – Πύργος, το οποίο κέρδισε η γηπεδούχος ομάδα με 4-2 κι έτσι η ομάδα του Λιούλιου παρέμεινε στους 3 βαθμούς πίσω από τον Διγενή.

Τις ήττες της Δήμητρας και του Πύργου εκμεταλλεύτηκε ο Κεφαλοβρυσιακός, που έκανε εμφατικό πέρασμα από τον Οικουμένιο με 1-5 και ανέβηκε στην 3η θέση, επιστέγασμα της πολύ καλής παρουσίας της νεοφώτιστης ομάδας στην κατηγορία.

Στον δεύτερο όμιλο, το πιο σημαντικό παιχνίδι κρίθηκε υπέρ του Καστρακίου που έκανε κι εκείνος το 8 στα 8 και προπορεύεται. Ο Βράχος κέρδισε 2-1 τον Απόλλων Λυγαριάς, σε ένα πολύ δυνατό παιχνίδι που κράτησε το ενδιαφέρον μέχρι το τέλος και την ομάδα του Σακελλαρίδη να επικρατεί με όλα τα γκολ να μπαίνουν στο δεύτερο ημίχρονο. Λευτέρης Μπαούτης και Τσιαντόυλας έκαναν το 2-0 με την Λυγαριά να μειώνει, χωρίς όμως να καταφέρνει κάτι περισσότερο.

Από εκεί και πέρα, τα Μετέωρα νίκησαν στο Πρίνος 0-2, στο δεύτερο ημίχρονο, με δράστες τους Μαρούδα και Ψαθογιαννάκη και συνέχισε να βρίσκεται σε απόσταση μιας νίκης από την πρώτη θέση, ενώ στην τρίτη θέση επέστρεψε το Δενδροχώρι κερδίζοντας με γκολ του Γουλούλη στο φινάλε, την Βασιλική 0-1, εκτός έδρας.