ΠΑΟ Κοίλων – ΑΣ Μετέωρα 1-2: Είχαν “εκρηκτικά” διαστήματα, άντεξαν στο τέλος και πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη στα μπαράζ οι “Καλαμπακιώτες” (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ)

Την πρώτη τους επιτυχία και παράλληλα την “επιστροφή” τους μετά την ήττα της πρεμιέρας από την Ανθούπολη, κατάφεραν τα Μετέωρα που επικράτησαν του ΠΑΟ Κοίλων με 1-2, στο “Λιάπειο” Αθλητικό Κέντρο Κοζάνης, σκοράροντας με τους Ψαθογιαννάκη και Νικλητσιώτη μετά από δύο ασσίστ του Καλτσά, παρόλο που στο τέλος “τρόμαξαν” με τους γηπεδούχους να μειώνουν με τον Αθανασιάδη και να έχουν συνολικά δυο δοκάρια.

ΠΑΟ Κοίλων – ΑΣ Μετέωρα 1-2 (75′ Αθανασιάδης / 7′ Ψαθογιαννάκης, 51′ Νικλητσιώτης)

Γήπεδο: “Λιάπειο” Αθλητικό Κέντρο Κοζάνης
Διαιτητής: Τζίκας(Μακεδονίας)
Βοηθοί: Κολιπέτρος(Μακεδονίας)-Ματσιάς(Μακεδονίας)

Συνθέσεις:
ΠΑΟ Κοίλων (Μαντζώλας): Γρηγοριάδης, Παπαδόπουλος(46′ Λίτσιος), Ζιώγας, Σαλονικίδης, Παπανικόπουλος(65′ Σαμαράς), Δραγώγιας(56′ Τσιφτσής), Γιαμουρίδης(85′ Φαρμάκης), Σαββίδης, Νικολαΐδης, Κυπιρτζόγλου, Αθανασιάδης.
ΑΣ Μετέωρα (Λουλές): Γκουλιώνης, Νταλούκας, Δ. Ράτζας, Δρόσος, Φορτούνης, Καραμούζης, Θώμος(81′ Σ. Ράτζας), Καλτσάς(75′ Κατσιούλας), Μαρούδας, Ψαθογιαννάκης(81′ Σινάνης), Νικλητσιώτης(65′ Κοτσιλιάνος).

.

Το ματς:

Σε ένα καλό αγωνιστικό χώρο στην Κοζάνη, ο οποίος δεν επιβαρύνθηκε περισσότερο, διότι δεν έβρεξε την ώρα του αγώνα και “βοήθησε” να παιχτεί στρωτό ποδόσφαιρο και από τις δύο ομάδες, ΠΑΟ Κοίλων και Μετέωρα είχαν αμφότεροι καλά διαστήματα σκοράροντας και δημιουργώντας καλές στιγμές, με τον ενδιαφέρον να μένει μέχρι το τέλος.

Η ομάδα του Λουλέ κατάφερε να κάνει “εκρηκτικά” ξεκινήματα στα δύο ημίχρονο και να σκοράρει ισάριθμες φορές. Μόλις στο 4′ ο Μαρούδας προειδοποίησε κερδίζοντας τις κόντρες μέσα στην περιοχή σε συνδυασμό με τον Θώμο και πλάσαρε με τον τερματοφύλακα Γρηγοριάδη να αποκρούει, ενώ τρία λεπτά αργότερα έγινε το 0-1. Ο Ψαθογιαννάκης έφυγε κάθετα, από δεξιά και πήρε την πάσα από τον Καλτσά, πατώντας την περιοχή και ήταν ψύχραιμος στο πλασέ πετυχαίνοντας το πρώτο γκολ των “κιτρινομπλέ” στα πλέι οφς.

Στην συνέχεια το παιχνίδι ισορρόπησε και φτάσαμε στο κλείσιμο του ημιχρόνου για να απειλήσουν οι δύο ομάδες. Η πρώτη καλή στιγμή του ΠΑΟ Κοίλων ήταν και η σημαντικότερη, στο 37′ μετά από φάση διαρκείας, αρχικά με το μακρινό σουτ του Γιαμουρίδη που απέκρουσε στην γωνία του ο Γκουλιώνης και στην εξέλιξη μετά από παράλληλο γύρισμα από δεξιά οι κόντρες ευνόησαν τον Σαλονικίδη που σούταρε με την μπάλα να βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι και να φεύγει μακριά. Ένα λεπτό αργότερα οι “ασπρόμαυροι” έχασαν κι άλλη καλή στιγμή με τον Αθανασιάδη μετά από γέμισμα να κάνει καλό κοντρόλ και να φεύγει απέναντι από τον Γκουλιώνη, ο οποίος τον νίκησε στο τετ α τετ, διώχνοντας με τα πόδια.

Στο δεύτερο μέρος οι πρωταθλητές Τρικάλων, “πάτησαν” ξανά στο δυνατό τους ξεκίνημα και έκαναν δύο τα τέρματά τους, παίρνοντας σημαντικό προβάδισμα νίκης. Ο Μαρούδας πάτησε την περιοχή και κοντραρίστηκε με τους αμυντικούς με την μπάλα να βγαίνει στον Θώμο ο οποίος κατάφερε να βρει τον Καλτσά έξω από την περιοχή. Ο τελευταίος έστρωσε στον Νικλητσιώτη και από θέση μέσα-αριστερά της περιοχής, πλάσαρε με την μία στην απέναντι γωνία για το 0-2 στο 51′.

Όπως και στα πρώτα 45′ μετά το πρώτο 10λεπτο το ματς ήταν ισορροπημένο ξανά και ο ΠΑΟ Κοίλων απείλησε στο τελευταίο τέταρτο όπου κατάφερε να μειώσει κιόλας. Το γκολ ήρθε στο 75′ μετά από μακρινή σέντρα από δεξιά του Τσιφτσή και τον Αθανασιάδη να “τρυπώνει” ανάμεσα στα δύο στόπερ των Μετεώρων πιάνοντας την κεφαλιά και στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για το 1-2. Στο τέλος οι “κιτρινομπλέ” γλίτωσαν την ισοφάρισε με την μεγάλη ευκαιρία του ΠΑΟΚ στο 79′, μετά από κόρνερ από δεξιά ο Νικολαΐδης πήρε αφύλακτος δύο κεφαλιές, με την πρώτη να την βγάζει ο Γκουλιώνης με υπερένταση πάνω στην γραμμή και την δεύτερη να βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι, ξανά, ενώ στην τρίτη προσπάθεια ο Κυπιρτόγλου δεν έπιασε καλά το σουτ με την μπάλα να φεύγει ψηλά άουτ.

Έτσι η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με τα Μετέωρα να πανηγυρίζουν την πρώτη τους νίκη και το πρώτο τρίποντο, στην δεύτερη αγωνιστική και θα πάνε στους 6 βαθμούς αφού την ερχόμενη Κυριακή θα πάρουν άνευ αγώνα (3-0) την νίκη με το Νεοχώρι Γρεβενών, ενώ ο ΠΑΟ Κοίλων ξεκίνησε με 0 στα 2 τα μπαράζ και στην τελευταία θέση, ενώ θα κάνουν το ρεπό τους στην 3η στροφή.

Το φιλμ του αγώνα:

3′ Κάθετη κίνηση του Αθανασιάδη και σουτ από αριστερά με τον Γκουλιώνη να μπλοκάρει
4′ Σουτ του Μαρούδα μέσα από την περιοχή, μετά το συνδυασμό με τον Θώμο και τις κόντρες που κέρδισε με τον Γρηγοριάδη να αποκρούει
7′ Γκολ για τα Μετέωρα με τον Καλτσά να βρίσκει κάθετα τον Ψαθογιαννάκη από δεξιά, εκείνος μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε σωστά για το 0-1
11′ Μακρινό σουτ του Καλτσά από αριστερά ο Γρηγοριάδης δεν δυσκολεύτηκε να μπλοκάρει
37′ Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟ Κοίλων, σε φάση διαρκείας, με τον Γιαμουρίδη να σουτάρει εκτός περιοχής και τον Γκουλιώνη να διώχνει στην γωνία του στην εξέλιξη και μετά το παράλληλο γύρισμα από δεξιά, ο Σαλονικίδης σούταρε από το όριο της περιοχής με την μπάλα να πηγαίνει στο οριζόντιο δοκάρι
38′ Κόντρα αντεπίθεση για τον ΠΑΟ Κοίλων μετά από γέμισμα και τον Αθανασιάδη με το πρώτο κοντρόλ να βγαίνει απέναντι από τον Γκουλιώνη, ο οποίος έδιωξε με τα πόδια
40′ Κάθετη πάσα του Ψαθογιαννάκη στον Μαρούδα, μέσα στην περιοχή, αλλά δεν πρόλαβε να τσιμπήσει με τον Γρηγοριάδη να προλαβαίνει να πέσει στα πόδια του για να διώξει
44′ Σουτ εκτός περιοχής του Καραμούζη με τον Γρηγοριάδη να εκτινάσσεται και να διώχνει
51′ Γκολ για τα Μετέωρα μετά από νέες μάχες του Μαρούδα με την άμυνα και τον Θώμο να γίνεται αποδέκτης, στην συνέχεια η μπάλα πήγε στον Καλτσά, ο οποίος έστρωσε στον Νικλητσιώτη κι εκείνος με πλασέ στην απέναντι γωνία από θέση μέσα αριστερά της περιοχής έκανε το 0-2
73′ Σουτ του Αθανασιάδη μέσα από την περιοχή με τον Γκουλιώνη να τον σταματάει και πάλι
75′ Γκολ για τον ΠΑΟ Κοίλων μετά από μακρινή σέντρα από δεξιά του Τσιφτσή με τον Αθανσιάδη να πιάνει την κεφαλιά λίγο πιο μπροστά από το πέναλτι, νικώντας αυτή την φορά τον Γκουλιώνη και να μειώνει σε 1-2
77′ Ξαφνικό συρτό σουτ του Θώμου από δεξιά λίγο έξω από την περιοχή με τον Γρηγορίαδη να μπλοκάρει στην γωνία του
78′ Λάθος του Δρόσου στην προσπάθεια να απομακρύνει με τον Αθανασιάδη να μπαίνει στην περιοχή από δεξιά αλλά του σουτ να φεύγει ψηλά άουτ
79′ Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟ Κοίλων μετά από κόρνερ από δεξιά του Σαμαρά, ο Νικολαΐδης έπιασε μόνος του την κεφαλιά με τον Γκουλιώνη να διώχνει σωτήρια πάνω στην γραμμή, ο ίδιος παίκτης έκανε δεύτερη κεφαλιά με την μπάλα να πηγαίνει στο οριζόντιο δοκάρι, ενώ στην τρίτη προσπάθεια ο Σαλονικίδης δεν έπιασε καλά το σουτ και έφυγε ψηλά
83′ Ενέργεια του Κοτσιλιάνου από αριστερά και παράλληλο γύρισμα ο Μαρούδας δεν κατάφερε να νικήσει τον Γρηγοριάδη στην προσπάθειά του