Επιτέλους ξέσπασμα για τον ΑΟΤ – Πρέπει να κάνει το ίδιο και με Θεσπρωτό – Δεν το κράτησε το Κιλελέρ (Ρεπορτάζ 28ης Αγ. – Γ’ Εθνική – 2ος Ομ.)

Το ήθελε πολύ και το πήρε, με εμφατικό τρόπο, το ματς της 28ης αγωνιστικής ο ΑΟ Τρίκαλα, με την Λευκίμμη στο Στάδιο, επικρατώντας της ομάδας από την Κέρκυρα με 4-0 και πετυχαίνοντας νίκη μετά την 21η “στροφή”, χωρίς να υπολογίσουμε το άνευ αγώνα με την Φήκη το προηγούμενο Σάββατο.

Οι “κυανέρυθροι” δεν άφησαν περιθώριο για αμφισβήτηση, απέναντι στην τελευταία της βαθμολογίας, και προηγήθηκαν από το 25′ με τον Αλεξίου, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο καθάρισε το τρίποντο με 2 γκολ των αδερφών Σκόνδρα σε 10′ λεπτά, ενώ στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Ζαΐμι με εύστοχο χτύπημα πέναλτι έγραψε το τελικό σκορ. Έτσι παρόλο που παρέμειναν στην 8η θέση, ανέβηκαν στους 43 πόντους, ενώ αύξησαν την διαφορά τους από την επικίνδυνη ζώνη στους 4.

Πηγή φωτογραφίας: Facebook: Αθλητικός Όμιλος Τρίκαλα

Για να έχει ουσία αυτή η σημαντική νίκη, ο ΑΟΤ θα πρέπει να εμφανιστεί με την ίδια ένταση και επιθυμία στο αμέσως επόμενο ματς με τον Θεσπρωτό εκτός έδρας ώστε να πάρει ακόμα ένα κρίσιμο αποτέλεσμα, απέναντι στην 11η της βαθμολογίας κι εκείνη που “ξεκινά” την ζώνη του υποβιβασμού.

Πηγή φωτογραφίας: kateriniSport.gr

Όσον αφορά το Κιλελέρ, έχασε μια σπουδαία ευκαιρία να πάρει το τρίποντο με τον Εορδαϊκό και να απομακρυνθεί κι άλλο στην βαθμολογία, αφού άφησε 2 βαθμούς στο ματς με τον Εορδαϊκό, στην Αγιά. Η ομάδα του Κατσάρα προηγήθηκε με τον Κατσαμάγκα στο 22′ αλλά ισοφαρίστηκε στο 39′ από το τέρμα του Νικόλι με το 1-1 να μένει μέχρι το φινάλε. Παρόλα αυτά οι “Λαρισαίοι” έμειναν για 7η αγωνιστική αήττητοι και βρίσκονται στην 7η θέση με 44 πόντους, ενώ σε μία εβδομάδα θα παίξουν στην δύσκολη έδρα του Σβορώνου.

Τα ρεπορτάζ των αγώνων της 28ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Γ’ Εθνικής:

ΑΟ Τρίκαλα – ΑΕ Λευκίμμης 4-0 (25′ Αλεξίου, 68′ Σκόνδρας Ν., 78′ Σκόνδρας Ι., 90′ πεν. Ζαΐμι)

Γήπεδο: Δημοστικό Στάδιο Τρικάλων
Διαιτητής: Μαργιόλας(Καρδίτσας)
Βοηθοί: Βαλιώτης(Λάρισας)-Μπασίνος(Λάρισας)

Συνθέσεις:
ΑΟ Τρίκαλα (Μπρισίμης): Παπαδόπουλος, Τζέλης (84’ Μαλακασιώτης), Γιάννης Σκόνδρας (84’ Πατρώνης), Κωστόπουλος, Γεωργάκης, Σαμαντάς (70’ Μαγκούτης), Βασιλείου (57’ Μπέκας), Μπραντίτσας (57’ Ζαϊμι), Νίκος Σκόνδρας, Κατσαντώνης, Αλεξίου.
Λευκίμμη (Αγγέλης): Παγκράτης, Μοτσοβίλα, Σπύρος Μπαλός, Παπαθανασίου (89’ Κουρής), Τσοπανάς, Μουζακίτης (90’ Ρέτσης), Βασσάκης,  Κωστακιώτης, Τσούτσης, Νίτας (80’ Επαμεινώντας Μπαλός), Γρηγοριάδης.

ΑΕ Κιλελέρ – Εορδαϊκός 1-1 (22′ Κατσαμάγκας / 39′ Νικόλι)

Γήπεδο: Δημοστικό Αγιάς
Διαιτητής: Τσίντζας(Θεσσαλίας)
Βοηθοί: Γάκος(Φθιώτιδας)-Νικολάης(Θεσσαλίας)

Συνθέσεις:
Κιλελέρ (Κατσάρας): Μυσιρλής, Φουρκιώτης, Μπαρούτας, Αντωνίου, Αλτάνης, Κατσαμάγκας, Χασομέρης, Βαγενάς (92’ Τζιάνης), Παπαγεωργίου, Χατζησαββίδης, Βλησαρούλης (53’ Χατζής).
Εορδαϊκός (Κατακαλίδης): Χατζησάββας, Κουνάβας (76’ Παπαδόπουλος), Πιρίτζαους, Παπαζήσης (92’ Obadic), Στεργιόπουλος (85’ Ilievski), Νικόλι, Αιχμαλωτίδης (76’ Τσαγκαλίδης), Μπαλίτσας, Πούλιος, Παπάς, Παπανικόπουλος.