Γ’ Εθνική – 2ος Όμιλος – 12η Αγων.: Χτίζει σερί ο ΑΟΤ – Ήττες και κίνδυνος για Φήκη και Κιλελέρ (Αποτελέσματα – Σκόρερ – Συνθέσεις)

Μεγάλη νίκη και μάλιστα με ανατροπή πέτυχε ο ΑΟ Τρίκαλα στο γήπεδο του, επί του Θεσπρωτού (2-1) κάνοντας την 3η σερί επιτυχία και μένοντας αήττητος στα τελευταία 5 ματς, ενώ για τους άλλους δύο θεσσαλούς η 12η αγωνιστική είχε δύο ήττες που τους βάζουν σε επιπλέον περιπέτειες.

Η ομάδα του Καλογιάννη παρά το γεγονός ότι βρέθηκε να κυνηγά στο πρώτο το ημίχρονο στο σκορ, από το γκολ του Βιγιάλμπα στο 38′, κράτησε την συγκέντρωσή της και στο δεύτερο μέρος ανέτρεψε το σκορ παίρνοντας το τρίποντο. Ο συνήθης ύποπτος Νίκος Σκόνδρας ισοφάρισε 61′ με τον Σιαμάντα να ολοκληρώνει την ανατροπή τρία λεπτά αργότερα (64′).

Την επόμενη αγωνιστική ο ΑΟΤ θα τεστάρει τις δυνάμεις του απέναντι στην 2η της βαθμολογίας Νέα Αρτάκη, για να φανεί αν μπορεί να ελπίζει σε κάτι περισσότερο την φετινή σεζόν.

Άλλη μία ήττα για την Φήκη, η οποία δεν μπόρεσε να αντισταθεί στον Πιερικό από τον οποίο έχασε με το ευρύ 5-1. Η ομάδα του Τάκη Ρούσσα διαμαρτύρεται για τον καταλογισμό του πέναλτι στο 35′ από την διαιτητή Δεληγιάννη, με το οποίο οι γηπεδούχοι έκαναν το 2-0, αλλά και την κόκκινη που δέχθηκε ο Γκαντιάς στο 37′ και οι τρικαλινοί έπαιξαν για πάνω από ένα ημίχρονο με παίκτη λιγότερο. Το σκορ άνοιξε με αυτογκόλ του Τζέλη στο 12′, ενώ το πέναλτι του 35ου λεπτού εκτέλεσε εύστοχα ο Σαραντίδης για το 2-0. Το πρώτο μέρος έκλεισε στο 3-0, με το δεύτερο προσωπικό γκολ του Σαραντίδη στο 45+3′. Στο δεύτερο 45λεπτο ο δείκτης του σκορ ανέβηκε στο 4-0 με τον Κατσαβάκου στο 76′ ενώ από την πλευρά της Φήκης μείωσε ο Γεωργάκης σε 4-1 με πέναλτι στο 85′. Ένα λεπτό αργότερα (86′) ο Μαντζαλλέκος έγραψε το τελικό 5-1.

Τέλος το Κιλελέρ γνώρισε την τρίτη συνεχόμενη ήττα, αγωνιζόμενος τυπικά εντός έδρας, στο γήπεδο της Αγιάς, από τον ΓΑΣ Σβορωνού με 1-3, κάτι που φέρνει την ομάδα του Κατσάρα στην 10η θέση οριακά δηλαδή μακριά από την ζώνη του υποβιβασμού και πλέον να ψάχνει αντίδραση στους επόμενους αγώνες για να αποφύγει τα χειρότερα. Η θεσσαλική ομάδα άντεξε για περίπου 70 λεπτά, αφού είχε ισοφαρίσει μάλιστα στο 39′ με τον Βαγενά, το γκολ του Κυπαρίσση στο 21′ που άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους. Στο 69′ και στο 81′ όμως ήρθαν δύο τέρματα για τον Σβορωνό με κεφαλιά του Φυτόπουλου και τον Μπατζώνη τα οποία τους έδωσαν και την νίκη.

Οι συνθέσεις των αγώνων των θεσσαλικών ομάδων και τα αποτελέσματα της 12ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Γ’ Εθνικής:

ΑΟ Τρίκαλα – Θεσπρωτός 2-1 (61′ Σκόνδρας Ν., 64′ Σιαμάντας / 38′ Βιγιάλμπα)

Γήπεδο: Δημοτικό Στάδιο Τρικάλων
Διαιτητής: Μαργιόλας(Καρδίτσας)
Βοηθοί: Καλογριανίτης(Καρδίτσας)-Κατσαρός(Ευρυτανίας)

Συνθέσεις:
ΑΟΤ (Καλογιάννης): Παπαδόπουλος, Μπουκουβάλας, Τζιώρας (90’ Μαγκούτης), Γιάννης Σκόνδρας, Μαλάκος (58’ Βασιλείου), Σαμαντάς, Μπραντίτσας (90’ Κοντογεώργος), Πατρώνης, Μπέκας, Νίκος Σκόνδρας, Κατσαντώνης (83’ Μαλακασιώτης).
Θεσπρωτός (Ρότσα): Πάνου, Αγγελούλης, Ορφανός (8’ λ. τρ. Ραπτόπουλος, 76’ Ράπτης), Νικολάου, Σάκκος, Παλαμούτσης, Τσιαφίτσας (76’ Νούσης), Μαντίκας (37’ λ. τρ. Κλεμέντε λ.τρ.), Μπουμπούκης, Βιγιάλμπα, Ροβίνας.

Πιερικός – Φήκη 5-1 (12′ Τζέλης αυτ., 35′ πεν.-45+3′ Σαραντίδης, 76′ Κατσαβάκος, 86′ Μαντζαλλάκου / 85′ Γεωργάκης πεν.)

Γήπεδο: ΔΑΚ Κατερίνης
Διαιτητής: Δεληγιάννη(Λάρισας)
Βοηθοί: Βαλιώτης(Λάρισας)-Δίχρης(Λάρισας)

Συνθέσεις:
Πιερικός (Παπαβασιλείου) Μπαλάφας, Κωνσταντινίδης (83′ Καλαϊτζής), Οικονομόπουλος (89′ Δεληγιάννης), Γιαλαμίδης, Καρατάσιος, Μίγγος (83’Στόιος), Μπαλογιάννης (69′ Κατσιαμήτας), Κατσαβάκης, Σαραντίδης (69′ Στραβογιάννης), Οικονομίκος, Ματζαλάκου.
ΠΟ Φήκης (Δοδοντσάκης): Μπουρούσης, Γιαννούλας (83′ Γούλας), Δρόσος, Ιωάννου, Τεντολούρης, Καλαμάρας (69′ Τσιγαρίδας), Γεωργάκης, Γκαντιάς, Παναγιώτου (60′ Μπαλτάς), Πολυζόπουλος (83′ Μπακάτσης), Τζέλης.

ΑΕ Κιλελέρ – ΓΑΣ Σβορωνού 1-3 (39′ Βαγενάς / 21′ Κυπαρίσσης, 69′ Φυτόπουλος, 81′ Μπατζώνης)

Γήπεδο: Δημοτικό Αγιάς
Διαιτητής: Μπούμπας(Ηπείρου)
Βοηθοί: Ευαγγέλου(Ηπείρου)-Γκέλης(Ηπείρου)

Συνθέσεις:
Α.Ε. Κιλελέρ (Κατσάρας): Μισυρλής, Β. Παπαγεωργίου (65’ λ.τ. Μπάρδας), Μπαρούτας, Φουρκιώτης, Αντωνίου, Χατζησαββίδης (73’ Χατζής), Βαγενάς, Θ. Παπαγεωργίου (86’ Φώλιας), Κατσαμάγκας (86’ Παρασκευούδης), Χασομέρης, Κούκος (86’ Ελέζι).
ΓΑΣ Σβορωνού (Θεοδοσιάδης): Κούζας, Φυτόπουλος, Δημηνάς, Καραγκούνης, Βούλγαρης (89’ Βύρος), Μυστρίδης, Κοντοθανάσης (89’ Ίτσιος), Λάμπογλου (71’ Ξυδούς), Δεμηρτζόγλου (61’ Κυρτέγος), Μπατζώνης (89’ Τρούμπαλος), Κυπαρίσσης.

Εθνικός Ν. Κεραμιδίου – Αστέρας Πετριτή 2-0