Γ’ Εθνική – 2ος Ομ.: Ανατροπή στις καθυστερήσεις για τον Αστέρα Πετριτή που έστειλε τον ΑΟΤ στην… “σωτηρία” – Έχασε το Κιλελέρ και στέφθηκε πρωταθλητής ο Εθνικός Νέου Κεραμιδίου (Τελική βαθμολογία)

“Ψυχοβγαλτική” σεζόν η φετινή της Γ’ Εθνικής, μέχρι την τελευταία αγωνιστική και το τελευταίο λεπτό, για τους φίλους του ΑΟ Τρίκαλα, ο οποίος για 90′ λεπτά πήγαινε να σώσει την κατηγορία μέσω του μπαράζ αλλά ο Αστέρας Πετριτή, του έκανε υπερπολύτιμο δώρο και γύρισε το ματς με τον Εορδαϊκό στις καθυστερήσεις, στέλνοντας την ομάδα της Κοζάνης στο μπαράζ και τον ΑΟΤ στην 10η θέση.

Οι “κυανέρυθροι” δεν αγωνίστηκαν στο φινάλε και πήραν άνευ αγώνα το τρίποντο με τον Μαγνησιακό, ωστόσο ήθελαν συνδυασμό αποτελέσματος σε τουλάχιστον 1 ματς από 3 της αγωνιστικής. Αναγέννηση Άρτας και Θεσπρωτός εύκολα-δύσκολα τα κατάφεραν και κέρδισαν τους αδιάφορους Πιερικό (με ανατροπή) και ΑΕ Λευκίμμης αντίστοιχα, οπότε τα βλέμματα πήγαιναν περισσότερο στο Εορδαϊκός – Αστέρας Πετριτή για το “Χ2” που ήθελε ο ΑΟΤ. Εκεί στο 83′ οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα και πήγαιναν για ένα μεγάλο αποτέλεσμα, που θα τους έδινε την απευθείας παραμονή, όμως η τύχη επιφύλασσε ένα απίστευτο φινάλε. Ο Αστέρας με πέναλτι στο 90+3′ και στο 90+7′ γύρισε το ματς, μέσα σε ένταση που ξέσπασε και μεγάλη διακοπή στο ματς, και πήρε την νίκη η οποία βέβαια για εκείνον δεν είχε αντίκρισμα αλλά ήταν καλοδεχούμενο για τα Τρίκαλα.

Η άλλη Θεσσαλική ομάδα, το Κιλελέρ, ηττήθηκε στο Κεραμίδι, στο τελευταίο ματς της χρονιάς στην Γ’ Εθνική, με 2-0 και ο Εθνικός πανηγύρισε το πρωτάθλημα και την άνοδο στην Super League 2, αφού δεν μπόρεσαν οι “Λαρισαίοι” να κόψουν βαθμούς και να επωφεληθεί η Νέα Αρτάκη που είχε κερδίσει χωρίς ματς την Φήκη και περίμενε το άλλο αποτέλεσμα.

Το ρεπορτάζ και τα αποτελέσματα της 34ης Αγωνιστικής (Τελευταία) του 2ου ομίλου της Γ’ Εθνικής:

Εθνικός Ν. Κεραμιδίου – ΑΕ Κιλελέρ 2-0 (45′ Σχολάρι, 58′ Μετάι)

Γήπεδο: Δημοτικό Νέου Κεραμιδίου
Διαιτητής: Τικόζογλου(Μακεδονίας)
Βοηθοί: Πατσίδης(Μακεδονίας)-Αγγελόπουλος(Μακεδονίας)

Συνθέσεις:
Εθνικός Νέου Κεραμιδίου (Μόρας): Πατσιογεώργος (75′ Κουρτίδης), Κόλα (55′ Μηλιώτης), Λαμπίρης, Κυριακίδης, Χατζής, Ζουκάν (65′ Τουλίκας Γ.), Ιντζόγλου (55′ Παπαδόπουλος), Σεχολάρι, Γιαλαμίδης, Μετάι (65′ Μουράτη), Τουλίκας Β.
ΑΕ Κιλελέρ (Κατσάρας): Μισυρλής, Βαγενάς (46′ Παλάσκας), Κούκος, Δοδοντσάκης, Αντωνίου, Αλπάνης, Ελέζη, Κουκοφίκας, Χασομέρης, Παπαγεωργίου, Τζιανής.

Ζάκυνθος – Βατανιακός 6-0
(10′ αυτ., 23′ Τσιμέλι, 38′ Ρίβας, 43′ Γουσέτης, 55′ Τσουκαλάς, 77′ Στύλλα)

Εορδαϊκός – Αστέρας Πετριτή 1-2
(83′ Παπαδόπουλος / 90+3′ πεν.-90+9′ Στεργίου)