National League 2: Ορθάνοιχτη η άνοδος για τον ΑΟΤ BC μετά την μεγάλη πρόκριση στους τελικούς – Αντίπαλος ο Αλμυρός που υπέταξε τους Τιτάνες Παλαμά (Αποτελέσματα ημιτελικών – 3η αγων.)

Θεσσαλική υπόθεση θα είναι η άνοδος στην National League 1, αφού ΑΟ Τρίκαλα και Αλμυρός πέτυχαν μεγάλες νίκες στους 3ους και τελευταίους αγώνες των ημιτελικών της NL2 και άφησαν εκτός Καστοριά και Τιτάνες Παλαμά αντίστοιχα και θα διεκδικήσουν οι δυο τους πλέον το πρωτάθλημα με τους “Τρικαλινούς” να έχουν το πλεονέκτημα έδρας.

Στην χθεσινή αναμέτρηση σε μια κατάμεστη Μπάρα για άλλη μία φορά ο ΑΟΤ BC έδωσε μια φοβερή παράσταση μπροστά στον κόσμο του και επικράτησε της Καστοριάς με 79-68 σε μια γεμάτη εμφάνιση που δεν άφησε κανένα περιθώριο στην αντίπαλη ομάδα να πιστέψει σε κάτι παραπάνω. Έτσι έγινε το 2-1 στην σειρά και η ομάδα του Κρομμύδα προκρίθηκε στους τελικούς του 4ου ομίλου όπου θα αντιμετωπίσει τον Αλμυρό και μάλιστα με πλεονέκτημα έδρας αφού, τον βόλεψε το “διπλό” που έκανε η ομάδα από τον Βόλο στον Παλαμά και πέταξε εκτός τους Τιτάνες, διότι στην κανονική περίοδο τερμάτισαν πιο ψηλά.

Ο Αλμυρός μετά την ήττα στον πρώτο αγώνα, με κάτω τα χέρια, έκανε επική ανατροπή αφού ισοφάρισε στην έδρα του και πήρε το τρίτο ματς με 63-75. Η ομάδα του Ζαρανικόλα έπαιξε φοβερή άμυνα και ήταν αποτελεσματική στην 4η περίοδο όπου κρίθηκαν τα πάντα μετά την ισοπαλία 54-54 στο τρίτο δεκάλεπτο και άρπαξε την πρόκριση μέσα στην Καρδίτσα.

Πέρα από τις μάχες των πλέι οφς, το Σάββατο έγινε το περιπετειώδες ματς ανάμεσα στην ΚουΠα Κιλκίς και τον Ολυμπιακό Βόλου. Σχεδόν μία εβδομάδα μετά την διακοπή στην πρώτη περίοδο λόγω βροχής που μπήκε στο Κλειστό Κιλκίς, προχθές (Σάββατο) συνεχίστηκε το ματς από το 24-7 και η Θεσσαλική ομάδα δεν μπόρεσε να κάνει ανατροπή και ηττήθηκε με 87-69. Έτσι οι “κόκκινοι” με τελικό σκορ στην σειρά 2-1, έχασαν τον τελικό των πλέι άουτ και υποβιβάζονται στην Α1′ ΕΣΚΑΘ για την επόμενη σεζόν, και ακολούθησε την ΑΕΛ που έπεσε απευθείας.