National League 1 – Πλέι Οφς: Ήττα με κάτω τα χέρια για τα Τρίκαλα Basket στο πρώτο ματς των ημιτελικών

Με το… αριστερό στην δύσκολη έδρα του ποιοτικού Βίκου Ιωαννίνων ξεκίνησαν τα Τρίκαλα Basket, αφού ηττήθηκαν με 90-63 στο χθεσινό ματς των ημιτελικών του 2ου ομίλου της National League 1, με τους “τρικαλινούς” να μένουν με 1-0 πίσω στην σειρά.

Η ομάδα του Γιαπλέ ήταν καλή για μία περίοδο, πληρώνοντας κυρίως την δεύτερη, όπου έκλεισε το ημίχρονο στο -9. Αυτή η διαφορά άνοιξε κι άλλο στο τρίτο δεκάλεπτο με το 72-62 που προηγήθηκε ο Βίκος και κάπως έτσι ο πρώτος ημιτελικός ολοκληρώθηκε με τα Τρίκαλα Basket να σκέφτονται ήδη το δεύτερο παιχνίδι σε λίγες μέρες.

Πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Τσιλούλης με 20 πόντους, από την πλευρά των γηπεδούχων, ενώ μεγάλη προσπάθεια έκανε ο Αναγνωστόπουλος με 19, χωρίς όμως να καταφέρει να πετύχει κάτι παραπάνω για την ομάδα του.

Το ερχόμενο Σάββατο η δεύτερη “μάχη” στην έδρα των Τρικάλων Basket, η οποία θα είναι δίχως αύριο, αφού η σειρά κρίνεται στις δύο νίκες.

Στον άλλο ημιτελικό η Νήαρ Ηστ έκανε μεγάλο “διπλό” απέναντι στον Εθνικό Λιβαδειάς με 58-79 και πήρε το πλεονέκτημα έδρας, κάνοντας το 1-0 στην σειρά.