Νίκη στην παράταση για τα Τρίκαλα Basket στο φοβερό θεσσαλικό ντέρμπι με τις Σοφάδες – Κέρδισε η Νίκη Βόλου και… ελπίζει (Αποτελέσματα NL1 – 19η Αγ.)

Μια φοβερή παράσταση “έδωσαν” στους φίλους των δύο θεσσαλικών ομάδων που πήγαν να παρακολουθήσουν το ντέρμπι, τα Τρίκαλα Basket και ο ΓΣ Σοφάδων. Η τρικαλινή πλευρά ήταν αυτή που πανηγύρισε στο τέλος με το ματς να κρίνεται στην παράταση με τελικό σκορ 85-80, για την 19η αγωνιστική του 2ου ομίλου της National League 1.

Σε ένα πολύ ισορροπημένο ματς με τις ομάδες να έχουν τα δικά τους διαστήματα κάτι που μας οδήγησε στο να δούμε ένα έξτρα 5λεπτο, οι Σοφάδες είχαν πάρει κεφάλι στο πρώτο ημίχρονο με 34-53 και μέχρι το τρίτο 10λεπτο με 67-65. Ωστόσο τα Τρίκαλα Basket κατάφεραν στην τελευταία περίοδο να ισοφαρίσουν και το ματς να ολοκληρωθεί στο 75-75.

Όσον αφορά την τρίτη θεσσαλική ομάδα, την Νίκη Βόλου, έκανε το αυτονόητο και παράλληλα πολύ σημαντικό να κερδίσει τον Πρωτέα Γρεβενών εκτός έδρας, με σκορ 74-78. Έτσι η ομάδα του Γκουγκουντούδη κατάφερε να αφήσει πίσω Πανελλήνιο και Πρωτέα, μένει βέβαια ακόμα στις θέσεις των πλέι άουτ, αλλά μείωσε την διαφορά στους 2 πόντους από τις Σοφάδες, μήπως και διεκδικήσει κάτι παραπάνω στις 3 αγωνιστικές που μένουν.

Τα φύλλα αγώνα:

Πρωτέας Γρεβενών – Νίκη Βόλου 74-78 (23-18, 39-38, 57-55, 74-78)

Γήπεδο: Κλειστό Γρεβενών
Διαιτητές: Λουλουδιάδης-Εκίζογλου-Καντερές

Συνθέσεις:
Πρωτέας Γρεβενών (Μουρουζίδης): Πενλίδης, Ιωαννίδης 9, Κατηρτζίδης, Καναβός 2, Ασλανίδης, Κλωνάρας 12, Μαχαιριανάκης 23, Πέντιτς 9 (1), Αναστασόπουλος, Γρούδος 19(2).
Νίκη Βόλου (Γκουγκουντούδης): Κουτίνας 7 (1), Κρίπτσι 14, Βρέττας 11 (2), Κωστούλας 16 (2), Σουκερας, Μπουντούρης 2, Σαββίδης, Γυφτάκης 21 (4), Βλαχογιάννης 7, Μισαηλίδης.

Τρίκαλα Basket – ΓΣ Σοφάδων 85-80 (15-31, 34-53, 57-65, 75-75, 85-80)

Γήπεδο: Κλειστό Δημοτικό “Κατσιμήδειο” Τρικάλων
Διαιτητές: Κοϊμτζόγλου-Ηλιόπουλος-Κώνης