Α1′ ΕΣΚΑΘ: “Παλικαρίσια” εμφάνιση για τους Δανούς με τον δεύτερο Αμπελώνα – Ατυχία με ήττα στην 2η παράταση!

Ένα φοβερό παιχνίδι έγινε εχθές (Τετάρτη 21/02) στην Μπάρα, ανάμεσα στους Δανούς και τον Αμπελώνα, το οποίο είχε αναβληθεί από την 17η αγωνιστική του περασμένου Σαββατοκύριακου. Η τρικαλινή ομάδα πάλεψε για να λυγίσει την δεύτερη ομάδα της βαθμολογίας αλλά δεν τα κατάφερε με τον αγώνα να κρίνεται στην δεύτερη παράταση και τους φιλοξενούμενους να πανηγυρίζουν με το τελικό 92-98.

Η ομάδα του Κουρμέντζα δείχνει σε κάθε αγωνιστική ότι θέλει να κυνηγήσει την είσοδο στην πρώτη 4αδα και τα πλέι οφς και λίγο έλειψε να πετύχει σπουδαία νίκη απέναντι στην δεύτερη πιο σταθερή ομάδα από της αρχές της σεζόν (μετά την Ανόρθωση που δεν έχει αντίπαλο). Το ματς ολοκληρώθηκε στο 75-75, και στην απόλυτη ισορροπία για τις δύο πλευρές, ενώ το ίδιο έγινε και στην πρώτη παράταση (89-89), μέχρι τελικά να παιχτεί το δεύτερο έξτρα 5λεπτο και την ομάδα της Λάρισας να πανηγυρίζει στο τέλος. Μάλιστα για να “πέσουν” οι Δαναοί, αναγκάστηκαν να αγωνιστούν στα κρίσιμα τελευταία λεπτά και με 4 παίκτες λόγω των αποβολών που είχαν κάτι που δυσκόλεψε πολύ περισσότερο το έργο τους.

Έτσι οι “Τρικαλινοί” έμειναν στην 7η θέση πίσω από τους άλλους δύο, ΑΕΤ, Φούντα, με 8 νίκες σε 17 ματς και 2 νίκες μακριά από τον τέταρτο Ίωνα Βόλου.