Α1′ ΕΣΚΑΘ: Εύκολα οι Δαναοί που ανεβαίνουν στην βαθμολογία – Πήρε το τρικαλινό ντέρμπι η ΑΕΤ (Αποτελέσματα – Βαθμολογία)

Δύο νίκες γηπεδούχων είχαν οι αναμετρήσεις των τρικαλινών ομάδων της 11ης αγωνιστικής της Α1′ ΕΣΚΑΘ, με τους Δαναούς να επικρατούν στο Κλειστό της Μπάρας της Ένωσης Ελασσόνας και την ΑΕΤ να κερδίζει τον Φούντα στο τοπικό ματς.

Όλα τα ματς έγιναν την περασμένη Κυριακή λόγω της γιορτής των Θεοφανίων του Σαββάτου με τους Δαναούς να ανοίγουν την αυλαία στο μεσημεριανό ματς με την Ελασσόνα. Η ομάδα του Κουρμέντζα επικράτησε 89-52, όντας καλύτερη σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης και με καλύτερους παίκτες τον Κακαβούλα και τον Τόλλιο που είχαν ίσο αριθμό πόντων (18) και συνέβαλαν τόσο στην επίθεση, όσο και στην άμυνα.

Στο τρικαλινό ντέρμπι ανάμεσα στην ΑΕΤ και τον Φούντα Τρικάλων, στο Κατσιμήδειο, οι τυπικά γηπεδούχοι ήταν αυτοί που κατάφεραν να επιβληθούν και δίκαια να επικρατήσουν με 79-68. Το ματς κρίθηκε στην τρίτη περίοδο, όπου οι παίκτες του Τζάνη ήταν πιο εύστοχοι και πήραν ένα προβάδισμα 12 πόντων (65-53), αφού μέχρι την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου το ματς ήταν κοντά (40-33). Πρώτος σκόρερ του αγώνα ο Αρκούδας, από την πλευρά των ηττημένων με 21 πόντους, με τον Κατσαδούρο επίσης του Φούντα αλλά και τον Μοιραλιώτη από την πλευρά των νικητών να ακολουθούν με 18 πόντους.