Ανάληψη – ΑΕΤ 80-75: Χαλάρωσαν και το πλήρωσαν χάνοντας… “πολύτιμο” έδαφος στην μάχη της 4αδας

Ήττα εκτός προγράμματος, η οποία δυσκολεύει πάρα πολύ την διεκδίκηση της εισόδου στα πλέι οφς του πρωταθλήματος, έκανε η ΑΕ Τρικάλων στο Κυριακάτικο ματς, στον Βόλο με την την Ανάληψη με σκορ 80-75. Η ομάδα του Τζάνη βρέθηκε μπροστά στο σκορ στο ημίχρονο 34-52, αλλά και μετά την τρίτη περίοδο (56-62) και πλήρωσε την κακή διαχείριση του προβαδίσματος αφού η Ανάληψη έκανε την μεγάλη ανατροπή και πήρε τελικά το ροζ φύλλο αγώνα.

Η ΑΕΤ ήθελε οπωσδήποτε την νίκη, σε αυτό το ματς που φάνταζε φαβορί, μιας και ήταν 1 νίκη πίσω, έτσι ώστε να πάει σε έναν τελικό την αμέσως επόμενη “στροφή” του πρωταθλήματος με τον Ίωνα Βόλου για την 4η θέση. Πλέον η διαφορά πήγε στις 2 νίκες και θα πρέπει στα δύο τελευταία ματς που απομένουν για να ολοκληρωθεί η κανονική περίοδος, να κάνει το 2 στα 2 με Ίωνα (σ.σ. θα πρέπει να καλύψει και την διαφορά των 6 πόντων της ήττας του πρώτου γύρου) και Φούντα στο φινάλε όπου κι εκεί θα περιμένει νίκη του δεύτερου Αμπελώνα απέναντι στον Ίωνα.