EURO: Τιμώρησαν την “μίζερη” Ιταλία οι Ελβετοί – Άλλη μια φόρα “φουριόζοι” οι οικοδεσπότες (Φάση των 16)

Ένα μικρό ορεκτικό ήταν τα δύο πρώτα ματς της φάσης των “16” του Γιούρο 2024, αφού δεν είχαν μεγάλες ανατροπές και συγκινήσεις εντός των 90 λεπτών, ωστόσο είχαν την πρώτη μεγάλη έκπληξη με την Ιταλία να μένει εκτός από την… ωραία Ελβετία.

Στο πρώτο χρονικά παιχνίδι οι Ελβετοί επιβεβαίωσαν για μία ακόμη φορά, ότι διαθέτουν ταλέντο και η φουρνιά τους μπορεί να διεκδικήσει και το κάτι παραπάνω. Μετά την συνέπειά τους με παρουσία στις τελευταίες μεγάλες διοργανώσεις και προκρίσεις στις πρώτες νοκ άουτ φάσεις, απέναντι στους κατόχους του Γιούρο, πανηγύρισαν μια ιστορική νίκη με 2-0.

Ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο από τους Φρόιλερ και Βάργκας απέναντι στην θλιβερή Ιταλία, η οποία δεν μπόρεσε ούτε να ακουμπήσει την διατήρηση των σκήπτρων της και μένει δίκαια εκτός, χωρίς να απειλήσει τους “κόκκινους”. Μάλιστα η Ελβετία πανηγύρισε την πρώτη της πρόκριση ever στην κανονική διάρκεια και την παράταση αγώνα, σε φάση νοκ άουτ, αφού και στο Γιούρο του 2020 είχε προσπεράσει τους Γάλλους σε μια φοβερή πρόκριση που ήρθε στα πέναλτι, ενώ στην συνέχεια σταμάτησε στην Ισπανία.

Στο βραδινό ματς οι “γηπεδούχοι” Γερμανοί έδειξαν για μία ακόμη φορά ότι μόλις “πατήσουν γκάζι” και πιάσουν απόδοση δεν τους σταματάει κανείς. Παρά το ότι στράβωσε για αρκετό διάστημα το ματς με την Δανία, με την ομάδα του Γιούλμαντ να απειλεί, να σημειώνει γκολ που ορθώς ακυρώθηκε μέσω του VAR και με το χαλάζι που έπεσε στο Ντόρμουντ να οδηγεί σε 20λεπτη διακοπή, τα “Πάντσερ” βρήκαν το καλό τους διάστημα στο δεύτερο ημίχρονο και πέτυχαν δύο τέρματα με πέναλτι του Χάβερτζ στο 53′ και τον απίθανο Μουσιάλα στο 68′, που πάει ολοταχώς για πρώτος σκόρερ του τουρνουά.