Συνεχίζει στους “8” με την γκολάρα του Μπέλιγχαμ η… “άγευστη” Αγγλία – Με μπαλάρα ξανά η Ισπανία προσγείωσε την συγκινητική Γεωργία

Επικό “κάζο” γλίτωσαν τα Λιοντάρια που μέχρι το τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ήταν πίσω από την Σλοβακία με 0-1, αλλά με το γκολ του τουρνουά από τον Τζουντ Μπέλιγχαμ ισοφάρισαν και τελικά πέρασαν στην παράταση.

Στο πρώτο παιχνίδι της δεύτερης μέρας των “16” του Γιούρο η Σλοβακία έπρεπε να αντέξει λίγα δευτερόλεπτα απέναντι στους κάκιστους Άγγλους, που όλο το παιχνίδι έπαιζαν σε απελπιστικά χαμηλό ρυθμό. Με το 3ο γκολ του Σράνζ στο τουρνουά οι Σλοβάκοι φαινόταν να αρκούνται σε αυτό για να πάρουν την πρόκριση στα προημιτελικά, ωστόσο ο Μπέλιγχαμ δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Ο νεαρός σούπερ σταρ με ένα φοβερό ψαλίδι ισοφάρισε και μας έδωσε αδιαμφισβήτητα το καλύτερο γκολ του Γιούρο στέλνοντας το ματς στην παράταση με το 1-1.

Στο έξτρα 30λεπτο και πάλι όμως οι Άγγλοι έπαιξαν τόσο όσο, βάζοντας το γκολ στο ξεκίνημα με τον Κέιν και στην συνέχεια απλά για να μην γίνει κάτι παραπάνω. Για το συγκεκριμένο ματς αυτό τους βγήκε αλλά με την πού πιο απειλητική Ελβετία να τους στους “8”, αν δεν εμφανίσουν κάτι διαφορετικό δύσκολα θα εκμεταλευτούν τον κατά τα άλλα εύκολο δρόμο που έχουν για να βρεθούν στον μεγάλο τελικό ξανά.

Η μοναδική ομάδα που είναι φαβορί και ξεχωρίζει σε μεγάλο βαθμό από τους αντιπάλους της είναι η Ισπανία. Παρά το ότι οι θαρραλέοι Γεωργιανοί το έκαναν ξανά και προηγήθηκαν χωρίς να την φοβηθούν, η Φούρια Ρόχα είχε το σχέδιο και την υπομονή να γυρίσει το ματς, χάρη στην ποιότητα και την φρεσκάδα των πιτσιρικάδων της. Σκόρερ για την Γεωργία, όχι ο πρώτος τής Μικαουτάτζε, αλλά ο πρώτος του τουρνουά, τα αυτογκόλ με το 8ο που σημείωσε ο Λε Νορμάντ, ενώ για την Ισπανία ο Ρόντρι ισοφάρισε πριν τα πρώτα 45′, με τους Φαμπιάν Ρουίθ, Νίκο Γουίλιαμς και Ντάνι Όλμο να ολοκληρώνουν την ανατροπή και εν τέλει την εμφατική πρόκριση.

Οι δύο λοιπόν που προκρίθηκαν πέφτουν πάνω στους 2 της πρώτης μέρας, με ζευγάρι-φωτιά το Γερμανία – Ισπανία που σχηματίστηκε.